Zabawa i sport z psem

Zabawa i sport z psem
Oceń
(Ocena: 4, Głosów: 6)

Po co bawić się z psem?

To proste - ponieważ wszystkie psy cieszą się z możliwości zabawy lub udziału w jakichkolwiek zajęciach. Zauważcie, że pies uwielbia towarzyszyć swojemu panu w wielu czynnościach - nawet, gdy wydają się one nudne i nie mają nic wspólnego z zabawą. Zabawa jest idealną okazją do zbliżenia się zwierzaka i jego właściciela. Podczas zabawy zwierzak pies może się wiele nauczyć. Młode psy powinny też bawić się z innymi psami - jest to bardzo ważne. Dlaczego? Już piszę - otóż w tym czasie pies może zaspokoić swoją żądzę walki i chęć polowania. Jeżeli nie stworzymy mu takich warunków oraz nie ma ich w jego codziennym życiu, będzie ganiał za wszystkim co się rusza i bawi, a więc również za dziećmi, rowerzystami, osobami oprawiającymi jogging czy wreszcie za kotami ... Tutaj film, który bardzo dobrze to obrazuje.

Reguły zabawy

Pamiętajmy, że wspólna zabawa ze zwierzakiem bardzo dobrze wpływa na jego rozwój psychiczny jak i fizyczny. Każdy z nas wie - a przynajmniej powinien - że psu potrzebny jest ruch. Wymaga udziału jego mięśni, wpływa jednak dodatnio również na narządy wewnętrzne. Pies podczas zabawy uczy się czegoś bardzo ważnego - ponieważ to właściciel wyznacza zasady zabawy, pies uczy się uznawać autorytet swego pana. To bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku pies uzna, że to on tutaj rządzi i "wejdzie nam na głowę".

Na co zwracać uwagę podczas zabawy?

Jest kilka rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę podczas zabawy. Jest to między innymi fakt, iż nie możemy przeciążać fizycznie młodych psów. Trzeba unikać zabaw na zbyt gładkiej powierzchni lub na schodach. Ważne jest również, aby jeśli pies ma charakter dominujący, nie "walczyć" z nim, bawić się w przeciąganie. Trzeba uważać, aby zabawa nie przebiegała zbyt gwałtownie, a w razie potrzeby zakończyć ją stanowczym "nie!".

Wezwanie do zabawy

Jak poznać po psie, że chce się bawić? Pozycja w której pies leży na przednich nogach, jego przednia część ciała dotyka ziemi, zaś tylna jest wyraźnie wzniesiona ku górze wskazuje, że pies jest gotowy do zabawy.

Wybrane zabawy, które lubi pies

Istnieją proste zabawy zręcznościowe, które sprzyjają rozwojowi umysłowemu naszego psa i w które można się z nim bawić zarówno w ogrodzie, jak i podczas wspólnych spacerów. Wiadomo - każdy zwierzak ma swoje ulubione, ale istnieją zabawy "uniwersalne", które wprawiają każdego psa w dobry nastrój. Pamiętajmy, że spacery nie służą tylko załatwieniu się naszego pupila - powinny również budować wieź. Bardzo dobrym sposobem na ich budowanie jest właśnie wspólna zabawa. Nie ma praktycznie granic dla ludzkiej fantazji w tym zakresie. Można kazać mu przechodzić pod ławką, bądź spacerować po pniu drzewa. Może wydawać się to banalne, ale psy naprawdę to lubią ... Trzeba jednak pamiętać, aby zwierzę nie odniosło żadnych ran podczas tych ćwiczeń. Bezpieczeństwo i zdrowie psa są tutaj najważniejsze! Psy szczególnie lubią zabawę w chowanego. Jak to najlepiej zrobić? Na przykład nie zwracając na siebie uwagi psa, chowamy się za drzewo. Potem wołamy go z naszego ukrycia. Podniecony pies zaczyna nas szukać. Gdy wreszcie znajdzie, powinien zostać nagrodzony i pochwalony. Wtedy zabawa będzie mu się bardzo dobrze kojarzyć i następnym razem będzie wiedział, że jeżeli nas znajdzie zostanie nagrodzony. Wpłynie to także pozytywnie na jego chęć do spacerów. Jeśli mamy do dyspozycji ogród, możemy niewielkim nakładem czasu i środków zbudować dla psa małe przeszkody. Mogą to być na przykład listwa położona na dwóch stołkach, przez którą każemy mu skakać, stare pudło kartonowe możemy wykorzystać do zrobienia "tunelu", przez który pies może przeczołgiwać się. Można również grać w piłkę nożną; pies nie tylko szybko uczy się toczyć piłkę przed sobą, ale wkrótce staje się w tej grze zręcznym przeciwnikiem. Można też rzucać w powietrze lekkie przedmiotem które pies powinien w biegu łapać. Wiele radości sprawia także psu walka o jakąś zdobycz. Najlepiej "bić się" na przykład o starą rękawiczkę lub kijek, które pies usiłuje nam wyrwać. Taka zabawa zachwyca każdego psa, zwłaszcza jeżeli może on daną rzecz szarpać, równocześnie głośno przy tym warcząc, a w końcu uciec z upolowaną zdobyczą. Taką zabawę polecam także ze względów psychologicznych, ponieważ pomaga ona odreagować psom podczas niej swoją chęć do walki. Należy jednak przy tym pamiętać, aby zwycięzcą walki zostawał zawsze człowiek. Tutaj załączam filmik, który ilustruje liczne ciekawe zabawy z psami. Pamiętajmy, że nie nigdy nie należy zmuszać psa do sportu lub jakiejkolwiek innej zabawy. Niezależnie od rodzaju wykonywanych czynności musi to mu sprawiać radość, a przede wszystkim musi tego chcieć. Pies to nie zabawka!

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  Cfy1322 Swsdaui

 • 0

  Bardzo fajny artykuł ;) Dziękuję za pomysły :*

 • 0

  Tak jak ktoś tu już napisał tak i mój pies bardzo lubi zabawy z śniegu, biega tarza się jak jest zima to jest najbardziej zadowolony

 • 0

  Dla starszych psów to może... Hmmmm wpisz sb w google xD

 • 0

  jak pobawić się z sunią pekińczyka ma pół roku. Pomocy! Ona tylko leży na kanapie, a ostatnio nic nie jadła pomocy! Ona tylko leniuchuje. Z góry dzięki za pomoc...

 • 0

  a jak nauczyć półtora rocznego yorka łapania piłki w biegu ?? proszee o rade licze na dobrą odp.

 • 0

  a mój piesek kocha nurkować w śniegu ;**

 • 0

  oj wiki, wiki dobrze ,że twój pies nie widział mojego kota by by go zaaportował

 • 0

  Mój pies to słoodziak , że hej , hej , Jest mu u nas dobrze . Lubi aportować koty .

 • 0

  a co zrobić jeśli pies nie chce sie bawić? zrobiłam mojej suni takie przeszkody ale ona nawet na nie uwagi nie zwróciła :/ co robić?

Pokaż więcej