Koci katar

Koci katar
Oceń
(Ocena: 3, Głosów: 2)

Zapalenie górnych dróg oddechowych (koci katar)

Nazywane jest także kocią grypą. Wywołują go dwa rodzaje wirusów: herpeswirus (herpeswiroza) i kaliciwirus (kaliciwiroza). Do zakażenia często dołączają się również bakterie. Czas trwania choroby i jej przebieg jest bardzo różny. Najciężej chorują koty z obniżoną odpornością (bardzo młode, w podeszłym wieku, nieszczepione lub chore na białaczkę i FIV).

W jaki sposób dochodzi do zarażenia?

Zwierzę może zachorować w wyniku kontaktu z chorym kotem lub jego wydzielinami (ślina, mocz, kał), kotem-nosicielem (który chorował w przeszłości), wyjątkowo przez zakażenie drogą kropelkową lub przez kontakt z miskami, kuwetami, ubraniami i innymi przedmiotami, które miały styczność z chorym kotem. Ten ostatni to najczęstszy sposób zarażenia kotów niewychodzacych, przebywających tylko w domu. Wirus przenosi się również drogą płciową, oraz przechodzi z chorej matki na kocięta podczas ciąży.

Objawy

Objawy zapalenia górnych dróg oddechowych przypominają grypę. Wraz z kichaniem pojawia się przezroczysty wypływ z nosa i oczu, który szybko staje się śluzowo-ropny. Czasami zwierzę obficie się ślini. W zależności od tego, który wirus czy bakteria wywołały chorobę, obserwujemy również bardzo silne zapalenie spojówek, jamy nosowej, owrzodzenia w pyszczku, zapalenia oskrzeli i płuc, wysoką gorączkę.

Zapobieganie

Zapobieganie sprowadza się do szczepień i przestrzegania zasad higieny. Szczepienie niestety nie daje gwarancji, że nasz kot nie zachoruje, ale minimalizuje ryzyko rozwoju choroby i powoduje, że trwa ona krócej i ma lżejszy przebieg. Wirusy wywołujące koci katar są dość odporne, dlatego szczepić należy zarówno koty wychodzące, jak i te przebywające stale w domu. Higiena jest niezwykle ważna w przypadku dużych skupisk kotów (hodowle, schroniska). Należy skutecznie izolować koty chore od zdrowych, dezynfekować miski, kuwety i zabawki.

Ważne

Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli nasz kot dziwnie się zachowuje i widać że coś z nim jest nie tak, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza! Informacje o chorobach na które zapadają koty podaję jedynie w celu ogólnego zorientowania się z czym możemy się zetknąć i na co należy zwrócić uwagę obserwując zwierzę. Nie jest to ani pełna lista, ani nie służy diagnozowaniu, a już na pewno nie uprawnia do leczenia kota na własną rękę.

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  Witam, Mam kotka który obecnie ma 1 rok. Znalazłam go gdy miał 1 dzień i wykarmiłam.Wstawanie co 3 godzinki na karmienie poskutkowało i wyrósł na zdrowego kocurka. Nazywa się Felix. Teraz serce mi pęka i jestem bardzo zaniepokojona bo nagle zaczęły mu ropieć oczka i ma katarek.Jak najszybciej muszę udać się z nim do weta jednak jest niedziela.Przemywam mu oczka rumiankiem, usuwam wydzielinę z noska.Jednak boje się ze do jutra może się pogorszyć.Pomocy.

 • 0

  to pszeciesz łatwe i proste

 • 0

  Mam dorosłego kota który z dwa miesiące temu był chory i wyglądało mi to na objawy kociego kataru (ropiały mu oczy miał lekki katar) tydzień temu do domu zabrałam małego kocurka i dwa dni temu zauważyłam że kicha wczoraj się tym zmartwiłam :( Czy mam od razu iśc do weterynarza czy może stosowac własne pomoce dla kociaka ( przemywanie okolic oczu nosa warg , starac się by kot nie wychodził w chłodne dni na podwórko ) Proszę o pomoc jeśli ktoś się zna na kocich chorobach Magda

 • 0

  Mam dorosłego kota który z dwa miesiące temu był chory i wyglądało mi to na objawy kociego kataru (ropiały mu oczy miał lekki katar) tydzień temu do domu zabrałam małego kocurka i dwa dni temu zauważyłam że kicha wczoraj się tym zmartwiłam :( Czy mam od razu iśc do weterynarza czy może stosowac własne pomoce dla kociaka ( przemywanie okolic oczu nosa warg , starac się by kot nie wychodził w chłodne dni na podwórko )

 • 0

  Alina, zapytam tylko pro-forma: kociak jest szczepiony, tak?

 • 0

  Mam kotka jednookiego, którego przygarnęłam jako maleńkiego. Po "zabawie ", jaką urządziły mu dzieci stracił oczko. Przez pięć lat nie chorował. Teraz zaczynam się martwić - już dwa razy w tym roku chorował na koci katar. Żywię go pokarmem suchym royal canin dla kotków sterylizowanych (mam 4 kotki), saszetkami, trochę surowym mięskiem przemrożonych co najmniej 3 doby, a oprócz tego moje kotki wychodzą sobie niezależnie na dwór kiedy chcą. Mieszkam w domu jednorodzinnym) i mają zrobione otworki w drzwiach. Więc łowią myszki i inne takie jeszcze dodatkowo. Mają trawkę w ogrodzie. Mój jednooki Kacper znowu zbyt często kicha, choć ma oczka czyste, ale już zaczynam się martwić. Co się stało? Dlaczego kiedyś nie chorował, a teraz łapie wirusy kilka razy w roku. Nie wiem o co chodzi. Pani weterynarz mówi, że może być mniej odporny przez to, że nie ma jednego oczka. Czy to może być? Proszę o odpowiedź jeżeli ktoś wie coś na ten temat. Alina