Jak psy widzą, słyszą i czują

Jak psy widzą, słyszą i czują
Oceń
(Ocena: 4, Głosów: 7)
Poznanie kilku faktów związanych z psim postrzeganiem świata pomoże nam lepiej zrozumieć naszego pupila. Zajrzyjmy więc na krótko do świata psich zmysłów. WĘCH Odgrywa on u psów dominującą rolę. Podczas gdy człowiek poznaje świat głównie wzrokiem, pies robi to węchem. Nabłonek węchowy w nosie dorosłego człowieka ma wielkość około 3 cm2, podczas gdy w nosie przeciętnego psa zajmuje powierzchnię 130 cm2. Nabłonek ten ma także wiele więcej komórek węchowych niż to ma miejsce u człowieka. My mamy 5 milionów, jamnik około 125 milionów, foxterier 147 milionów a owczarek niemiecki 220 milionów. Mokry psi nos ułatwia rozpoznawanie i analizowanie molekuł z jakich składa się każdy zapach. Ta fascynująca wrażliwość psiego nosa jest skrzętnie wykorzystywana przez człowieka do wykrywania narkotyków czy tropienia. SŁUCH To drugi najsilniej rozwinięty psi zmysł. Uszy psa, poruszane przez 17 mięśni, potrafią ustawić się tak, aby wyłapać najdrobniejszy nawet szmer. Słuch psa rejestruje dźwięki o tak niskiej częstotliwości jak 16 Hz i tak wysokiej jak 50 000 Hz (dla porównania: skala słyszalności dla człowieka kończy się na 20 000 Hz). Zwierzaki te słyszą odgłosy oddalone o 80 metrów, podczas gdy człowiek zarejestruje je dopiero z odległości 20 metrów. Ta wrażliwość sprawia, że głośne dźwięki są bardzo nieprzyjemne dla psich uszu, a dłużej trwające mogą uszkodzić narząd słuchu. Warto o tym pamiętać. WZROK Wiele osób jest przekonanych, że psy są ślepe na kolory. Nie jest to prawda, choć faktycznie, podobnie jak koty, intensywność i zakres widzenia barw mają znacznie ograniczoną. Mają jedynie 10% receptorów wzrokowych człowieka. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Kalifornii pokazały, że np. w tęczy zamiast widzieć fiolet, błękit, zieleń, żółć, pomarańcz i czerwień - psy widzą ciemnoniebieski, jasnoniebieski, szary, jasnożółty, ciemnożółty (wpadający w brąz) i bardzo ciemny szary. Tak więc podstawowymi kolorami w jakich psy widzą to żółty i niebieski, mają natomiast kłopot z czerwonym. Prawdopodobnie jest on przez nie widziany jako bardzo ciemny szary lub nawet czarny. Badania wykazały też, że przedmioty o barwach kontrastowych są dla nich bardziej widoczne. Psi wzrok jest jednak lepszy od naszego, jeśli chodzi o rozpoznawanie ruchu i widzenie w ciemności. Większość ras ma pole widzenia 250 stopni, co oznacza, że widzą także to, co jest za nimi. Pole wzroku człowieka wynosi tylko 180 stopni. DOTYK Szczególną rolę odgrywają włosy czuciowe, czyli wąsy umiejscowione nad oczami i pod dolną wargą. W ciemności umożliwiają one psu omijanie przedmiotów, a także określenie ich kształtu i faktury. Dlatego strzygąc psa nigdy nie należy przycinać mu wąsów.

SMAK
Zmysł smaku – podobnie jak u kota – nie odgrywa większej roli w psim postrzeganiu świata, niemniej jednak dostarcza psom pewnych wrażeń: psy bardzo lubią smak słodki a nie znoszą kwaśnego czy gorzkiego. Warto pamiętać, ze psy nieco inaczej odbierają rzeczywistość niż my. Na tej podstawie na pewno łatwiej będzie nam porozumieć się z naszym czworonożnym przyjacielem.

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  Ja mam kundelka- Frajdę . Bardzo lubi śmierdzące jedzonko :)

 • 0

  mam ałabaja czyli azjate , owczarek srodkowoazjatycki dobra bede jesc

 • 0

  węch i słuch psy mają lepszy tylko w nocy a wzrok ludzie mają od 16do 80000000% a psy od 16 do 20000000% węch i słuch zależy od pory dnia w dzień mają o 1.5% lepsze a w nocy 0 60% lepsze a psy w nocy widzą tak samo i dlatego mają w nocy lepszy słuch i węch a jeśli chodzi o ból czuja tak : człowiek nawiększy ból 99% a zwierze 99% ale ból im bliżej np. ręka tym bardziej boli tak to jest dobra biorę ususa c-360 z prasą sipmą z 224 i w pole słomę prasować będzie też c 330 i zetor do zabierania z pola bel słomy bel czyli kostek mój pies to ałabaj azjata dokładnie owczarek środkowoazjatycki nazywa się bela od beli słomy siana a właśnie bede je prasowac słome oczywiscie

 • 0

  Zamiast "z" odleglosci powinno byc "do"

 • 0

  Myślałem Że Psy Widzą Na Czarno-Biało

 • 0

  Super!!! Dziękuję Autorowi Tego Artykułu! Świetnie Przedstawione,Łatwe do zrozumienia I Można To Później wykorzystać! Gratuluję!

 • 0

  Mam też dugiego kotka i psa rasy bokser ;)

 • 0

  A mój kot lubi jeść chipsy :D

 • 0

  Ja mam Yorka Silka, i chyba jest głuchy, bo nie reaguje jak mówię do niego cicho

 • 0

  Ja miałem kota, który uwielbiał górki konserwowe, grzybki marynowane itp. Mięsko oczywiście też

Pokaż więcej