Określanie wieku psów na podstawie stanu uzębienia

Określanie wieku psów na podstawie stanu uzębienia
Oceń
(Ocena: 4, Głosów: 3)
Na podstawie wyglądu uzębienia można w dużym przybliżeniu określić wiek naszego psiego pupila. Jest to szczególnie cenne, gdy trafiamy na przykład na zabiedzoną psią znajdę. 1. Okres wykłuwania się zębów siecznych mlecznych: - cęgi, średniaki, okrajki i kły wykłuwają się w 1-2 miesiącu życia. Zęby mleczne są ostre. - po 2 miesiącu życia siekacze rozstępują się na skutek rozszerzania się kości międzyszczękowej i szczęki dolnej. - w wieku 2-4 miesięcy zęby mleczne zaczynają się ścierać 2. Okres zmiany zębów siecznych: - zmiana cęgów, średniaków, okrajek, następuje w 4-5 miesiącu po urodzeniu - zmiana kłów następuje w 6 miesiącu życia 3. Ścieranie się karbików na stałych zębach siecznych: - na cęgach szczęki dolnej - 1,5 roku - na średniakach szczęki dolnej - 2,5 roku - na cęgach szczęki górnej - 3,5 roku - na średniakach szczęki górnej - 4,5 roku - na okrajkach szczęki dolnej - 5,5 roku - na okrajkach szczęki górnej - 6 lat - powierzchnia trąca siekaczy jest kształtu poprzecznie-owalnego - 7 lat - kły starte są tępo - 8 lat - powierzchnia trąca siekaczy wysuwa się znacznie do przodu i jest kształtu poprzecznie-owalnego - 10 lat - wypadają cęgi z górnej i dolnej szczęki - 12 lat A teraz kilka informacji ogólnych: Pies ma 28 zębów mlecznych: 6 siekaczy góra, 6 siekaczy dół, 2 kły góra, 2 kły dół, 6 przedtrzonowców góra, 6 przedtrzonowców dół. Pies ma 42 zęby stałe: 6 siekaczy góra, 6 siekaczy dół, 2 kły góra, 2 kły dół, 8 przedtrzonowców góra, 8 przedtrzonowców dół, 4 trzonowce góra, 6 trzonowców dół.

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  Małe psy starzeją się wolniej,duże szybciej. 8 letni owczarek to już senior. A mały jeszcze sobie daje radę i porusza się żwawo.

 • 0

  A co jak zwierzak ma 14lat ? :3

 • 0

  No właśnie. To różnie bywa z tymi ząbkami ;-) Mamy owczarka znalezionego. A ma ok 5-7 lat, a zeby? Tragedia. Jednego kła juz nie ma i kilku dolnych zębów. Reszte ma zniszczone i brzydkie. Ale to wydaje mi sie że przez ludzkie zaniedbanie takie ząbki ma okropne.

 • 0

  Moja sunia skończy 11 miesięcy, a jeszcze widzę,że ma mleczaki tuż za kłami i zaczynają się wyzynać nowe zęby. Czy ktoś potrafi mi odpowiedzieć, czy jest to prawidłowe? Muszę dodać,że rozwija się nader szybko i wydaje mi się, że prawidłowo, bo 1 cieczkę miała w wieku 6 miesięcy. Weterynarz twierdzi, że jest to prawidłowy rozwój, ale ja mam wątpliwości, czy wyrosną jej wszystkie zęby. Moje porzednie psiaki nie miały takich problemów, ale może to jest uzależnione od rasy- teraz mam "ciułałkę", a przedtem mieliśmy- kundelka i kaukazy.

 • 0

  Fajny artykuł. Nie mam psa, ale kocham wszystkie zwierzeta. 8:)

 • 0

  Oczywiście są to dane podręcznikowe. To prawda, że każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie, a wiek psa - wbrew pozorom- bardzo trudno określić i raczej nie ma 100% metod. Moja sunia miała skończone 17 lat (pies średni, mieszaniec owczarka) i wszystkie zęby (żaden nie wypadł). Mało tego, nie miała także mocno startych karbików na okrajkach (a teoretycznie powinna mieć w wieku 6-7 lat), a także specjalnych zmian na pozostałych zębach! Z drugiej strony nie mam pewności, ile naprawdę miała lat, ponieważ została zabrana ze schroniska. U nas mieszkała 16 lat, a jej ówczesny wiek (wg zębów) określiliśmy na 1,5 roku. Tyle, że po upływie 3 kolejnych lat karbiki kolejnych siekaczy praktycznie się nie ścierały, choć gryzła, co popadnie i "wieszała" się na gałęziach w czasie zabawy. Widać więc, że określanie wieku po zębach jest bardzo orientacyjne i nie uwzględnia ani rasy, ani kondycji psa i uwarunkowań genetycznych. Pozdrawiam

 • 0

  Artykuł jest ok. Na studiach uczą takiego systemu okreslania wieku. Jednak należy pamiętać że kazdy przypadek rozpatruje się osobno. Jeżeli psina lubi gryźc wszystko co popadnie i nosic w zebach kamienie to wiadomo- zęby scierają sie zdecydowanie szybciej :)

 • 0

  Ja już dodałam reksia, a więc sami zobaczcie:)

 • 0

  A mój Reksiu, który ma 12 lat ma takie ładne zęby,prościutkie i wogóle. Dodam go za 2 dni to zobaczycie:)

 • 0

  Moja Perełka ma też takie zęby podobne na obrazku(powyżej), nawet gorsze, i ma 6 lat, więc nie zgadzam się z tym artykułem:P

Pokaż więcej