Choroby ryb groźne dla ludzi

Choroby ryb groźne dla ludzi
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)
Bakterie niebezpieczne dla ryb i człowieka MYKOBAKTERIOZA(Mycobacterium spp.) Najczęściej spotykaną chorobą, która infekuje nieostrożnych akwarystów jest gruźlica rybia czyli mykobakterioza. Bakterie, które ją wywołują, to organizmy oportunistyczne ( łatwo przystosowujące się do zmian środowiska). Osłabione ryby poddają się bakteriom, które wyniszczają ich organizm. Objawy są trudne do rozpoznania, ponieważ występują też w innych chorobach. Ryba zazwyczaj powoli chudnie, staje się apatyczna i po dłuższym czasie pada. Rozpoznanie mykobakteriozy jest możliwe tylko po zbadaniu ryby przez weterynarza. Mykobakterioza u ludzi nie jest zbyt groźna, ale trudna do wyleczenia. Zazwyczaj objawy pojawiają się na skórze rąk. Na skórze występują różowe lub fioletowe, nieco bolesne plamy. Choroba może rozwijać się od 2 dni do 2 lat, zazwyczaj jednak objawy występują w ciągu 2 tygodni od zarażenia. Choroba jest trudna do wyleczenia – czasem zajmuje to ponad rok. Leczy się ją antybiotykami. Zaniedbanie mykobakteriozy zazwyczaj nie ma poważnych konsekwencji, ale może prowadzić do chorób stawów. NIEBEZPIECZNE VIBRIO ( V. alginolyticus, V. damsela, V. parahaemolyticus, V.vulnificus) Infekcja może być fatalna w skutkach i prowadzić do amputacji lub nawet śmierci! Jeśli bakterie dostaną się do krwi, mogą spowodować zatkanie naczyń krwionośnych i szybkie odwodnienie organizmu. Choroba rozwija się zazwyczaj 1 – 5 dni. Średnio 28 godzin. Objawy to: wysoka gorączka, dreszcze, wymioty, bóle brzucha, niskie ciśnienie krwi, omdlenia. Choroby nie wolno zignorować, na szczęście łatwo ja wyleczyć odpowiednimi antybiotykami. Inne choroby to: ERYSIPELOTHRIX RHUSIOPATHIAE SALMONELLA SPP STREPTOCOCCUS INIAE Jak się zabezpieczyć przed chorobami w akwarium? 1.Nigdy nie wkładać rąk do akwarium, jeśli mamy na nich otwarte rany. 2.Nie spuszczać wody z akwarium zasysając ją ustami, używać urządzeń do zasysania wody. 3.Przy skaleczeniu o płetwy lub łuski ryb, dekoracje itp. Należy upuścić trochę krwi z rany, następnie dobrze zdezynfekować.

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  Kupiłem chiacynta akwariowego, pistie, Ludwigię czerwoną z dwóch źródeł. Po wypłukaniu uzupełniłem szeroką gamę roślin w akwarium. Po 2 tygodniach wymieniłem częściowo wodę. Po paru godzinach skóra rąk swędziała. Na drugi dzień miałem swédzące pęcherze. Po wielokrotnym moczeniu rąk w gorącej wodzie swędzenie minęło. Co stało się z wodą w akwarium? Czy wprowadziłem zakupem świerzba wodnego? Czy któras z roślin broni się i wydziela substancje powodującą silną alergie skorna tylko na powierzchni styku wody z dłonią ? Miałem zamiar wszystko skasować ale szkoda mi onowodkow madagaskarskich wlasnego wychowu i gatunku rosliny ktorej nie znam , której przez około 25 lat nie widziałem w sprzedaży . Co to może byc ? Co mam robić ? Co zastosować ? Pragnę nadmienić iz ryby sa zdrowe .

 • 0

  Bardzo fajnie to napisałeś dużo wiedzy!!!BRAVO!

 • 0

  Fajny wiersz, fajny artykół. Pozdro

 • 0

  a ja interesuję się rybami a na dodatek jestem poetką i chciałabym dostać opinię na temat poniższego wiersza M. pływa całe mnóstwo po głębi równinie pływają delfiny i płetwy rekinie szybują w pejzażu zamorskiej przestrzeni a słońce się mieni barwiczką promieni

 • 0

  bardzo ciekawe ale u jakich ryb wystepują najjcześciej

 • 0

  Czy pierwotniaki u ryb są niebezbieczne dla ludzi?

 • 0

  Ciekawe ale czy to prawda?

 • 0

  Ale jakie gatunki ryb akwariowych są niebezpieczne? Ciekawe skad wziąłeś te informacje, pozdro

 • 0

  Dzięki, przyda mi się to.