Skąd biorą się kocie dzieci?

Skąd biorą się kocie dzieci?
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 7)
Ruja u kotek odbywa się dwa, czasem trzy razy do roku. Kotka zaczyna się ocierać i przewracać - to widoczny znak, że szuka partnera. Najchętniej włóczy się wtedy po okolicy, zapachem wabiąc kocury. Jeśli pozwolimy jej w tym czasie wychodzić, dziewięć tygodni później przyjdzie na świat 4-6 kociąt, każde o wadze około 80 gramów, pokrytych puszystym futerkiem. Krótko przed porodem kotka szuka sobie ustronnego miejsca, gdzie nikt jej nie będzie niepokoił i gdzie przyjdą na świat jej młode - przez pierwszy tydzień życia ślepe i głuche, a więc zupełnie bezradne. Od razu jednak funkcjonuje u nich zmysł węchu, szybko też odnajdują sutki i zaczynają ssać mleko matki. Każde kocię ssie mleko zawsze z tego samego sutka, więc nie ma nieporozumień. Młode szybko uczy się też, że przez rytmiczne uciskanie sutka przednią łapą pobudza się strumień mleka. Po tygodniu kocię waży już dwa razy więcej niż po urodzeniu, otwiera też po raz pierwszy oczy - u wszystkich są niebieskie. Zdolność widzenia rozwija się w ciągu pierwszego miesiąca życia. Teraz kocięta stają się ciekawe otoczenia, poznając je, bawią się z rodzeństwem i przyjmują już stały pokarm. W tym czasie nie należy naprzykrzać się kociej rodzinie. Jeśli kotka poczuje się zagrożona, po prostu "wyprowadzi się", zabierając młode: po kolei przenosi je wówczas w spokojniejsze miejsce, trzymając delikatnie zębami za kark. Jest to naturalny u wszystkich kotów sposób przenoszenia młodych, kocięta nie bronią się więc, tylko spokojnie wiszą w pewnym uścisku szczęk matki.
Źródło: "Koty" Rainer Köthe

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  mam swojego kotka Leona . Jest biało-czarny (no i oczywiście słodki ) ma już prawie dwa lata Pozdrawiam Sylwia 10lat :D

 • 0

  Ile kociąt może być w pierwszym miocie???

 • 0

  U mojej Fionki poród wypada 13.02.14! Już szykuję legowisko :) Jest zaciążona już 3 miesiące! Nie mogę się doczekać! ( kicia czarno ruda a ojciec piaskowo rudy) Pozdrawiam Martyna 12lat

 • 0

  Czy możesz rozwinąć tę myśl "Gość2011-11-05 20:01:35 Sterylizować czy nie ? Odpowiedź zależy od tego czy właściciel wie co go potem czeka ? Kotka/Kot po usunięciu narządów płciowych ma różnego rodzaju poważne problemy tak jak i kobieta i mężczyzna." Pisząc tak enigmatycznie zniechęcasz ludzi do sterylizacji i kastracji, a to jedyna racjonalna metoda ograniczania rozmnażania, a tym samym przeciwdziałania bezdomności zwierząt i temat ten dotyczy nie tylko kotów, ale i psów.

 • 0

  Sterylizować czy nie ? Odpowiedź zależy od tego czy właściciel wie co go potem czeka ? Kotka/Kot po usunięciu narządów płciowych ma różnego rodzaju poważne problemy tak jak i kobieta i mężczyzna. Z jednej strony małych będzie przybywało co i rusz a z drugiej strony - czy zapewnisz opiekę temu zwierzęciu nie robiąc mu krzywdy. Trzecia strona to inteligencja i świadomość weterynarza co na co namawia klienta. Oby czasem nie zapomniał o pacjencie/tce i wytłumaczył właścicielowi jakie potrzeby takie zwierze będzie miało po operacji do końca życia. Sterylka i kastracja to najprostszy sposób na zarabianie przez wetów. Tylko by nie zapominali, że są też lekarzami a nie tylko rzeźnikami nastawionymi na kasę. To powinno być karalne. Więc zanim wysterylizujesz kotkę (czy wykastrujesz kota) spytaj weta co potem. (Sprawa nie kończy się na karmie od razu podpowiadam.) A co do metod hormonalnych to stanowczo odradzam. Można - ale sterylizacja powinna się odbyć po czymś taki na pewno. Ropomacicze to prawie pewność w dalszym życiu, a zastrzyk w czasie ciąży może przysporzyć wiele kłopotów, nowotwory. Jeśli już naprawdę chcesz to zrobić to wysterylizuj swojego pupila świadomie i dbaj o niego potem jak należy to jest duża szansa na spokój i zdrowie i długie życie jak to zapewniają weci.

 • 0

  moja kotka okociła się na razie 1 raz. urodziła 5 kociąt .niestety dwa zdechły.dwa znalazły dom.jeden mi został.po paru miesiącach moja kotka jest 2 raz w ciąży.

 • 0

  Moja kotka okociła tylko 1 kotka:)

 • 0

  to najprostsza metoda , ale najbardziej szkodliwa, podawanie hormonów z reguły kończy się nowotworem, przerabiełam ten temat i juz nigdy więcej! Lepiej trochę " zacisąć pasa" , odłożyc te dwie stówy i wysterylizować póki kotka młodziutka

 • 0

  moja kotka domowniczka dostała pierwszą rujke w wieku 6 miesiecy do ubiegłego tygodnie dostawała ja co 3 tygodnie, ale by jej zaprzestac dawałam jej tabletki hamujące ruje. także kotki, co wychodza na dwór lub mieszkaja na dwór najlepiej wysterylizować by nie mieć klopotu z moitami.

 • 0

  Dokładnie popieram, mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych, ale nie takich " wypasionych" tylko zupełnie zwykłych. Tu kociaki pojawiają sie i znikaja i chyba nikt się tym nie przejmuje. Ja niestety popełniłam błąd i wydawało mi się ,ze sześciomiesięczna kotka jest jeszcze za młoda na ruję, skończyło się obumarciem płodu, początkiem ropomacicza i operacją, ratującą życie , która kosztowała duuuuuużo drozej niz zwwykła sterylizacja. Jestem też zagorzałym wrogiem wzselkiego typu giełd, czy targowisk zwierzęcych, gdzie kociaki są wrzucone jak pluszowe zabawki do skrzynki po owocach, czasem po kilkadziesiąt sztuk i maja tylko jedno zadanie - zarobić parę groszy, albo zdechnąć i nie narażać "właściciela " na straty

Pokaż więcej