Kot Toyger

Kot Toyger
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)

Pochodzenie

Cywilizacja jest porządkiem, który nie do końca jest naturalny, dlatego istnieje w nas tęsknota za dzikością. Z tej racji ludzie tworzą hybrydy kocich ras łącząc np. kota domowego z afrykańskim serwalem. Chodzi o to, aby zwierzęcy ród afrykański wprowadził na nasze salony trochę zapomnianego świata. Toyger ma nie inne zadanie. Jego nazwa wzięła się z połączenia dwóch słów: angielskiego „toy”, co oznacza „zabawkę” ze słowem „tiger”, a więc tygrysem. Choć rasa, o której mowa nie jest ani zabawką, ani tygrysem, ani też krzyżówką tygrysa z zabawką (a więc Afryki z naszą Zachodnią Cywilizacją), to rasa ta wyróżnia się wspaniałym tygrysim wyglądem, który zapala nasze oczy tajemnym błyskiem.

Toyger nie jest typową hybrydą, będącą mieszaniną międzygatunkową. Dzikich przodków ma jedynie po stronie kota bengalskiego, którego jest bezpośrednim potomkiem. Bengala skrzyżowano z kotem domowym i tak powstał domowy tygrys. Jego twórczynią jest amerykanka Judy Sudgen, która w latach 80. zauważyła niespotykane tygrysie umaszczenie tabby u dwóch miejscowych kotów. Kolejnym jej krokiem było sprowadzenie z Indii podobnego kota. Połączenie z Bengalem pozwoliło na wzmocnienie tygrysich przymiotów Toygera. Należy jednak mieć na uwadze, że tygrysy zabawki nie są stabilną jeszcze rasą. Wciąż trwają pracę nad jej udoskonaleniem.

FIFa nie uznała jeszcze toygerów jako odrębnej rasy. Rasa została uznana przez organizację TICA. Choć stało się to już w 1993 roku, to dopiero w 2007 uzyskały ono prawo do udziału w wystawach.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Charakterystyczny dla rasy jest tygrysi wygląd, dlatego najważniejszą cechą są tutaj wyraziste pręgi przechodzące przez dyniowego- lub ziemnego- koloru szatę. Na pyszczku i głowie wzory te powinny być okrągłe. Oczy powinny być podkreślone przez czarne kreski i/lub „okulary”. Usta i podbródek mogą być podszyte bielą.

Głowa

Owalny kształt, średniej wielkości; lekko wydłużony pysk przypominający kształtem serce. Kości policzkowe szerokie, zaokrąglone z ekspresyjnymi pętlami. Podbródek silny, wytrzymały, prawidłowy zgryz.

Uszy

Małe i zaokrąglone, szeroko rozstawione, kierujące się ku tyłowi.

Oczy

Wyraziste, średniej wielkości, okrągłe, szeroko rozstawione. Tęczówka powinna mieć głęboki kolor.

Tułów

Sylwetka muskularna, atletyczna, zwłaszcza u młodych kocurów.

Ogon

Bardzo długi i cienki, zakończony krągłym czubkiem.

Szata

Sierść krótka na całym ciele, jednak wokół szyi może tworzyć się kryza. Wzory na futrze powinny być koloru czarnego lub brązowego. Sierść koloru jasnej dyni lub ziemi.

Charakter i temperament

Choć toyger imituje dzikiego tygrysa, to ma zwyczajny koci temperament, oznacza to, że w jego charakterze jest dokładnie tyle samo tego dzikiego zwierza, ile w każdym kocie. Mówi się, że „Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł pogłaskać tygrysa”, dlatego to, że nasz kot, ma jeszcze identyczny z tygrysem wygląd, jest jedynie ludzką ekstrawagancją. Od teraz będzie można mówić „człowiek stworzył kota identycznego z tygrysem, żeby Bóg mógł pogłaskać go za to”. Choć mówi się o nim, jako o tygrysie-zabawce, to jest bliski zabawce tylko wtedy kiedy jakąś się bawi. A wbrew pozorom i tygrysiemu majestatowi kot ten uwielbia zabawki oraz bawić się z ludźmi. Lubi być centrum ich zainteresowania, a przy tym wymaga aby karmić mu także rozwiniętą inteligencję. Zadośćuczynieniem w tej dziedzinie będzie nauka różnych sztuczek.

Pielęgnacja

Koty te cieszą się dobrym zdrowiem, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby kot nie utył. Nie jest to naturalny dla kota stan. Jak wszystkie zwierzęta wie dokładnie, ile mu potrzeba, dlatego nie wskazane jest przejadanie tego tygrysa. Zdarza się, że w sercu kociego tygrysa pojawiają się szmery mogące wskazywać na kardiomiopatię przerostową. Tygrysy są niezwykle rzadką rasą. W samych Stanach znajduje się 20 hodowli tej rasy, natomiast na pozostałym obszarze świata zaledwie 15. W Polsce rasa ta jest prawie nieznana.

Komentarze