Kot Kartuski - Chartreux cat (CHA)

Kot Kartuski - Chartreux cat (CHA)
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)

Pochodzenie

Kot Kartuski uważany jest za najstarszego kota europejskiego. Jego wygląd wprawia jednak w zakłopotanie, ponieważ prawie niczym nie różni się od kota Brytyjskiego. A jednak Kartuz ma nie tylko bardziej płaską mordkę niż Brytyjczyk, ale także o wiele bardziej tragiczną historię.

Wedle legendy koty tej rasy hodowane były w zakonie Kartuzów, a jednak przyjmuje się, że trafiły one do Francji z Syrii zachodniej podczas średniowiecznych krucjat. Wzmianki o tych kotach pochodzące z XVI wieku wyraźnie sugerują jednak kontekst z jakim kojarzono te niebieskoszare futrzaki posiadające niezwykle aksamitne futro wykorzystywane wówczas przez kuśnierzy. Ale na tym nie koniec: nie tylko futro tych kotów służyło celom użytkowym, ale i mięso, które ceniono za walory smakowe szczególnie po podpieczeniu i duszeniu. Los jaki spotkał koty Kartuskie w oświeceniowej Francji doprowadził prawie do wyginięcia rasy. Jeszcze podczas pierwszej wojny światowej sytuacja Kartuzów była bardzo ciężka, po to aby po wojnie odzyskano do nich szacunek i oddano należną im cześć. Prace hodowlane sióstr Christine i Suzanne Leger pozwoliły w 1931 roku na odzyskanie rasy. Dzięki tym kobietom w 1939 roku ustalono wzorzec rasy, która w 1970 została uznana przez FIFę. Ta największa organizacja felinologiczna dokonała jednak zabiegu, który pod pozorem uznania gubił rasę kartuską w brytyjskiej, z którą go początkowo utożsamiono. Pod wpływem wielu nacisków w 1977 roku wyodrębniono rasę kartuską od brytyjskiej. Mimo formalnego rozróżnienia obu ras wielu hodowców dopuszczało się lub dopuszcza sprzedawania kotów kartuskich jako brytyjskich. Oba koty różnią się w zasadzie tylko kilkoma detalami głowy, dlatego niesprawne oko może faktycznie nie widzieć różnicy pomiędzy kotami.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Niebiesko-szare futro, które jest wodoodporne. Pomimo tego, że kot może wyglądać na otłuszczonego głównym jego budulcem są mięśnie.

Głowa

Szeroka u podstawy, dobrze rozwinięta czaszka, bez wyraźnego wybrzuszenia, z wąską, płaską przestrzenią między uszami. Żuchwa nadaje głowie trapezowaty kształt.

Uszy

Średniej wielkości, lekko wychylone na zewnątrz.

Oczy

Duże o żywym kolorze od ciemnożółtego, do koloru ciemnej miedzi. Barwa nie może być blada, musi być intensywna.

Tułów

Solidny, mocny i muskularny, o szerokiej, dobrze rozwiniętej klatce piersiowej.

Kończyny

Średniej wielkości, dobrze umięśnione, niezbyt wysokie.

Ogon

Średniej długości, proporcjonalny w stosunku do budowy ciała. Może zwężać się ku końcowi, jednak czubek musi być zaokrąglony.

Szata

Błyszcząca, gęsta. Podszerstek powinien być u podstawy delikatnie wełniany, obfity w przyroście. Podwójne futro, dzięki któremu włosy stoją.

Charakter i temperament

Kot Kartuski wyglądem prawie identyczny z kotem brytyjskim, ma w sobie ten sam co ten drugi wielki urok Kubusia Puchatka. Pomimo tego, że Kartuz ma bardziej płaską twarz, to posiada tą samą co Brytyjczyk pełną życzliwości mordkę, której nie mogą oprzeć się ani dzieci, ani osoby starsze. Z tego względu jest on bezbłędnym kompanem zarówno dla pierwszych jak i drugich. Jego obecność koi nasz układ nerwowy, rozluźnia, a przyjemne, głośne mruczenie wspomaga leczenie schorzeń kości i mięśni. Obecność tego kota niezwykle poprawia nastrój, tak że koty te mogą być wykorzystywane w felinoterapii. Koty Kartuskie uwielbiają ludzi i nieustannie im towarzyszą. Poleca się je osobom, które nie są pewne, czy chcą psa czy kota, Kartuz zawiera bowiem w sobie cechy ich obu. Potrafi nie tylko wiele sztuczek, ale sam też inicjuje kontakt z człowiekiem, tak jak robią to psy. Koty te są bardzo sprytne i niezwykle inteligentne, a przy tym nie mają problemu ze zmianą miejsca zamieszkania. Doskonale przystosowują się do rytmu dnia domu, do którego je przyjęto. Mimo muskularnej budowy ciała kot ten rzadko miauczy, a kiedy to robi wydaje z siebie ciche i dziecięce dźwięki, które kontrastują z powagą jego ciała. Kot ten szybko uczy się reagować na swoje imię.

Pielęgnacja

Koty Kartuskie należy raz w tygodniu czesać, a w okresie zmian pór roku 2-3 razy na tydzień z uwagi na intensywne linienie.

Komentarze