Kot brytyjski

Kot brytyjski
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 3)

Pochodzenie

Kot brytyjski to jedna z najstarszych ras w europie. Historia tej rasy jest dość dobrze udokumentowana w przeciwieństwie do innych ras kotów, u których opieraja się ona niekiedy na legendach czy mitach.
Przodkowie kotów brytyjskich pochodzili z Egiptu, skąd przybyli do Europy. Zyskały one wtedy upodobanie dzięki swoim umiejętnością łowieckim, które były pomocne w ochronie zapasów żywności przez szkodnikami.
Podejście do kotów nie zawsze jednak było tak przychylne. W średniowieczu były one często prześladowane, jako istoty mające konszachty z diabłem. Sytuacja kotów poprawiła się na dobre dopiero od XVII wieku, i od tamtej pory popularność tych zwierząt stale rosła.
Musiało jednakże minąć dużo czasu zanim koty te zostały uznane za rasę. Stało się tak dopiero w 1929 roku podczas corocznego kongresu GCCF kiedy to został przyjęty wniosek jednego z uczestników o uznanie kota brytyjskiego za rasowego. Za pierwszego hodowcę tych kotów można chyba uważać Harrisona Weira. Rasa ta w krótkim czasie zyskała dużą popularność i nadal cieszy się powodzeniem. Mimo załamania hodowli w czasie drugiej wojny światowej, została ona dzięki dużym nakładom mozolnie odbudowana.
Obecnie kot brytyjski jest jedną z najbardziej popularnych ras na całym świecie, odnoszącą wielkie sukcesy wystawowe.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Kot brytyjski charakteryzuje sie krępą, mocną budową. Krótki, zwarty tułów z szeroką piersią, zaokrąglone, krótkie, mocne i szerokie łapy. Kocury są zdecydowanie większe od kotek. W miejscu połączenia nosa z czołem lekkie załamanie.

Głowa

Okrągła i masywna z okrągłymi policzkami i szeroką czaszką. Mocny podbrudek.

Uszy

Małe, szeroko rozstawione, zaokrąglone na końcach.

Oczy

Duże, okrągłe, szeroko otwarte oraz szeroko rozstawione. W większości odmian kolor od miedzianego po ciemno pomarańczowy. W białych odmianach niebieski lub dwubarwne.

Nos

Krótki, prosty i szeroki.

Tułów

Stosunkowo którki, zwarty z szerokoą piersią.

Ogon

Krótki, gruby u nasady i zaokrąglony na końcu ogon.

Szata

Futro krótkie i gęste. Od ciemnopomarańczowego do jasnego bursztynu.

Charakter i temperament

Są bardzo inteligentne. Bardzo szybko przywiązują się do swojego opiekuna. Uwielbiają zabawę! Mimo swojej ociężałej w porównaniu do innyh kotów budowy lubią się wpinać na wyżej położone powierzchnie. Dorastają bardzo wolno, przez co przez długi czas zachowują chęć do zabawy i figli. Są relatywnie ciche, mniej ekspresyjne i gadatliwe niż np. ich syjamscy bracia.

Pielęgnacja

Koty brytyjskie są idealnymi kotami domowymi. Nie wymagają częstego szczotkowania jak przedstawiciele ras długowłosych. O ile zapewnimi im wystarczająco dużo przestrzeni mogą mieszkać zarówno w domu jak i w niewielkim mieszkaniu. Kotów nie należy kąpać - to bardzo czyste zwierzęta i o ile weterynarz nie zaleci kąpieli ze względu na chorobę czy infekcję nie powinno się tego robić.

Komentarze