Kot syjamski - Siamese cat (SIA)

Kot syjamski - Siamese cat (SIA)
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)

Pochodzenie

Koty syjamskie pochodzą z Dalekiego Wschodu. Pierwszym punktem zaczepienia są manuskrypty z ilustracjami między innymi kota syjamskiego pochodzące z wieków od XIV do XVIII, ze stolicy Syjamu (Syjam to współczesna Tajlandia), Ayutthayi. Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się już w XVI wieku. Do Europy trafiły najprawdopodobniej dzięki kradzieży - podobno kilka kotów tej rasy nielegalnie przywiózł do Wielkiej Brytanii pewien dyplomata. W XVII w. Simon Pallas rozpoznał koty syjamskie wolno żyjące na terenie Rosji, lecz nie wiadomo skąd koty znalazły się w tym miejscu.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Średniej wielkości, długi i szczupły. Waży od 2,5 do 4,5 kg.

Głowa

Średniej wielkości w proporcji do ciała w kształcie klina z prostymi liniami zaczynającymi się przy nosie i stopniowo rosnące w kierunku uszu, brak przełamania na bokobrodach.

Uszy

Duże i spiczaste, szerokie u podstawy i umiejscowione tak że kontynuują kształt klina

Oczy

Średniej wielkości w kształcie migdała i lekko skośne w kierunku nosa idące z linią klina.

Nos

Prosty i długi

Tułów

Długi i szczupły dobrze umięśniony lecz elegancki i delikatny, ramiona nie powinny być szersze niż biodra

Kończyny

Owalne i małe

Ogon

Cienki oraz bardzo długi, zwężający się do małego koniuszka.

Szata

Drobne, bardzo krótkie, jedwabiste i leżące przy skórze.

Charakter i temperament

Koty syjamskie są pełne temperamentu, bardzo ruchliwe i sprytne. Są bardzo towarzyskie, nie lubią przebywać w samotności. Bardzo lubią "rozmawiać" ze swymi opiekunami natarczywie i głośno dopominając się o pieszczoty. Mają niespożyte pokłady energii, więc trzeba zapewnić im miejsce i atrakcje, aby mogły dać jej upust. Zdają się wyczuwać nastroje człowieka. Są bardzo ciekawskie, śmiałe, przez co dobrze znoszą, a nawet lubią wizyty gości.

Pielęgnacja

Pielęgnacja kota syjamskiego nie jest czasochłonna - same bardzo dobrze dbają o czystość. Futro utrzymują w dobrym stanie przez zwykłe głaskanie lub wycieranie szmatką. Raz w tygodniu można wyczesać martwy włos gęstym grzebieniem. Należy w miarę regularnie czyścić uszy oraz w - miarę potrzeby - przycinać pazury. Z uwagi na temperament powinien mieć sporo miejsca, dużo zabawek i towarzystwa.

Komentarze