Kot Niemiecki Rex - German Rex Cat (GRX)

Kot Niemiecki Rex - German Rex Cat (GRX)
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)

Pochodzenie

Niemieckie Rexy to niezwykle urokliwa rasa kotów o „owczym” futerku. Pierwszy kot z tej rodziny został nawet nazwany przez swoją opiekunkę „małe jagnię”. Być może ta delikatność wyglądu sprawiła, że koty te są obecnie na wymarciu, ponieważ na świecie zostało ich już tylko piętnaście, a to nie starczy do utrzymania rasy. Niemiecki Rex jest więc najstarszą rasą kotów o kręconej sierści, która jest również najbardziej odchodzącą rasą.

Kota Rexa znalazła w 1951 roku niemiecka doktor Rose Scheur-Karpin, która po przeprowadzeniu badań mogła stwierdzić, że kocie Jagnie, które wzięła pod opiekę, to w rzeczywistości pierwszy przodek wszystkich niemieckich kotów Rex. Obecnie istnieje wielu zwolenników odzyskania tej ginącej rasy, a miałoby się to dokonać poprzez wprowadzenie do hodowli Reksów Kornwalskich czy Dewoskich.

German Rex został uznany przez FIFe oraz LOOF, natomiast organizacja CFA nie odróżnia ich od kotów rasy Rex kornwalijski lub Devon Rex.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Charakterystyczną cechą reksów niemieckich jest krótkie, pofalowane i poskręcane futerko oraz duże, nisko umieszczone oczy. „Owczy kożuszek” jest miękki i puszysty, posiada tendencję do robienia się loczków.

Głowa

Bardzo szeroka i okrągła, osadzona na krótkiej grubej szyi. Broda mocna i dobrze rozwinięta.

Uszy

Średniej wielkości, szerokie u podstawy i zaokrąglone na czubku. Szeroko rozstawione, wewnętrzna strona lekko owłosiona.

Oczy

Średniej wielkości, okrągłe i szeroko otwarte, kolor tęczówki koresponduje z kolorem futra.

Nos

Średniej wielkości, zagłębiony u nasady.

Tułów

Średnio duży, silny ale nie masywny, o krótkich lub średniej długości grubokostnych nogach. Łapy zaokrąglone, średniej długości. Posiadają uwypukloną pierś i prostą linię grzbietu, a jednak nie wyglądają ociężale.

Ogon

Proporcjonalny do długości ciała, gruby przy podstawie, stożkowaty i zaokrąglony u końca.

Szata

Umaszczenie identyczne z kotami europejskimi, a także czekoladowy lub liliowy colorpoint.

Charakter i temperament

Niemieckie Rexy mają charakter zbliżony do innych kotów o kręconej sierści. Są bardzo aktywne i zwinne, wyróżniają się dużym temperamentem, który z nadpobudliwości przechodzi w spokojność. Koty te uwielbiają dzieci, dlatego ze spokojem mogą być ich towarzyszami zabaw. Przywiązują się do swoich właścicieli, a także do innych zwierząt domowych. Choć rexy te nie są agresywne, to zdolności łowieckie mają rozwinięte jak wszystkie koty.

Pielęgnacja

Koty o owczej sierści są łatwe w pielęgnacji. Konieczne jest jedynie co tydzień przeczesanie ich cudacznej sierści a także regularne sprawdzanie uszu. Bywa, że koty te zapadają na choroby dziąseł oraz spastyczność, która objawia się w sztywności mięśni. Szacuje się, że na całym świecie żyje zaledwie 15 przedstawicieli tej rasy. Trzy czwarte tych kotów jest ze sobą ściśle związane. Populacja jest za mała, aby rasa mogła przedłużyć swoje istnienie. Organizacja FIFa twierdzi, że koty te są na wymarciu. Powiada się nawet, że rasa ta należy do reliktów.

Komentarze