Serengeti

Serengeti
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 2)

Pochodzenie

Wraz z sukcesem kotów bengalskich wielu hodowców usiłowało tworzyć nowe hybrydy, krzyżując dzikie koty z kotami domowymi. Tak powstała np. rasa Savannah (krzyżówka z serwalem), która obecnie staje się coraz bardziej popularna. W tym samym czasie Karen Sausman (hodowla Kingsmark w Kalifornii, USA), majaca dość konserwatywne poglądy na temat tworzenia nowych ras uznała, że zbliżony „serwalo-podobny” efekt można osiągnąć bez wprowadzania domieszki dzikiej krwi. W ten właśnie sposób powstał kot serengeti. Karen pracowała nad nową rasą od 1994 roku, krzyżując koty bengalskie i orientalne koty krótkowłose. Przez kolejne pokolenia kociąt rasa była udoskonalana i wzbogacana, aż w 2002 roku została uznana przez TICA - największą organizację hodowlaną w Stanach Zjednoczonych.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Serengeti jest kotem średniej wielkości, o dość muskularnym ciele.

Głowa

Raczej dłuższa niż szersza.

Uszy

Wyjątkowo duże, stojące.

Oczy

Duże i okrągłe, stosunkowo szeroko rozstawione, we wszystkich kolorach prócz niebieskiego.

Tułów

Mocno zbudowany, prosty grzbiet i pełna klatka piersiowa.

Kończyny

Wyraźnie długie.

Ogon

Prosty, zwężający się ku końcowi.

Szata

Sierść krótka. Umaszczenie - obecnie dla serengeti dopuszczalne są 4 typy umaszczenia: Brown Spotted, Silver Spotted, Black i Black Smoke. Wzór nakrapiany lub pręgowany nie tworzy określonego wzoru, a same łaty nie łączą się ze sobą. Nakrapianie powinno zachować duży kontrast pomiędzy kolorem cętek a umaszczeniem tła. Wszystko to sprawia, że serengeti wyglądem przypomina dzikie wschodnioafrykańskie koty.

Charakter i temperament

Serengeti są wspaniałaymi kotami przede wszystkim ze względu na swój charakter. Od dwóch ras które je stworzyły wzięły wszystko co najlepsze, tworząc bardzo inteligentne i czułe stworzenia. Koty bengalskie użyczyły im czujności i ciekawości świata, jednak bez konieczności robienia wszystkiego na swój własny sposób. Serengeti bardzo łatwo przyzwyczajają się do zastanych warunków i będą szczęśliwe korzystając z tego co przyniesie dzień. Mają tkliwą naturę kotów orientalnych, ale nie są tak głośne. Uwielbiają skupiać na sobie uwagę i chętnie zagrają rolę pieszczochów do głaskania, ale wstaną natychmiast jeśli tylko się poruszysz i będą za tobą szły aż na koniec świata, jeśli tylko im na to pozwolisz. Adaptują się do niemal każdej sytuacji i będą równie szczęśliwe mieszkając z jedną tylko osobą jak i z większą rodziną. Serengeti to wspaniała nowa rasa która zasługuje na to żeby stać się jedną z bardziej popularnych.

Pielęgnacja

Często głaskać:)

Hodowla

Informacjami o kotach serengeti podzieliła się z nami Pani Sue Threapleton z East Riding of Yorkshire, UK, prowadząca hodowlę Aalspotz. Strona www: http://www.aalspotz.co.uk Kontakt mailowy: sue@aalspotz.co.uk Międzynarodowy Klub Hodowców Serengeti: http://www.tiscc.org

Komentarze

 • 0

  mam kociczke w typie serengeti.cudowna kocia ciekawa wszystkiego wokol.

 • 0

  A gdzie kupić ?

 • 0

  Chcę wiedzieć, gdzie można kupić kociaka. pochta_alexandr@mail.ru

 • 0

  ją mam kotka Mruczusia który jest tej rasy.On kocha oglądać i atakować z góry.

 • 0

  ją mam kotka Mruczusia który jest tej rasy.On kocha oglądać i atakować z góry.

 • 0

  mamy taka kotke w domu ta rasa kotow jest piekna

 • 0

  Śliczna ta rasa.