FIV - czyli koci AIDS

FIV - czyli koci AIDS
Oceń
(Ocena: 4, Głosów: 3)

Zespół nabytego niedoboru immunologicznego (zakażenie wirusem FIV)

Nazywany bywa również kocim AIDS. Występuje nieco rzadziej niż wirus białaczki, ale tak jak ona, jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób. Wirus FIV nie jest bezpośrednia przyczyną śmierci kota, powoduje jedynie że organizm staje się zupełnie bezbronny wobec wszelkiego rodzaju zakażeń. Wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi czy innych zwierząt. Nie ma skutecznego leku na tą chorobę.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia?

Najwięcej wirusa znajduje się w ślinie, a 99% przypadków zarażenia następuje przez pogryzienie. Bardzo rzadko do zarażenia kociąt dochodzi w łonie matki, lub zaraz po porodzie, podczas przegryzania pępowiny czy dalszej pielęgnacji kociąt przez chorą kotkę. Tak jak FeLV, wirus ten jest bardzo wrażliwy na różne czynniki środowiska a zakażenie jest możliwe jedynie przez bezpośredni kontakt.

Objawy

Objawy być może zaobserwujemy dopiero po kilku latach od zarażenia zwierzęcia. Choroba ma trzy stadia: 1. stadium początkowe – bezpośrednio po wniknięciu wirusa do organizmu kota. Trwa 1-2 dni, kiedy kot może stać się ospały, będzie miał lekką gorączkę, być może powiększone węzły chłonne lub biegunkę. Często właściciel nawet tego nie zauważa. 2. stadium latentne – kiedy nie ma żadnych objawów choroby, zwierzę jednak już zaraża inne koty. W tym czasie wirus stopniowo niszczy system odpornościowy kota, a po 5-7 latach od zakażenia dochodzi do ostatniego etapu choroby. 3. stadium terminalne (końcowe) – układ immunologiczny kota przestaje funkcjonować i groźne stają się dla niego nawet te zarazki, z którymi zdrowy organizm bez trudu sobie radzi. Dochodzi do licznych zakażeń i infekcji, często pojawiają się nowotwory, aż wreszcie wyniszczone zwierzę umiera lub zostaje uśpione.

Zapobieganie

Zapobieganie polega niestety jedynie na izolowaniu chorych zwierząt lub ograniczenie kontaktu zdrowych kotów z innymi kotami. Leczyć można tylko objawy choroby, czyli wszystkie nawracające dolegliwości, co na krótki czas poprawi samopoczucie zwierzęcia.

Ważne

Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli nasz kot dziwnie się zachowuje i widać że coś z nim jest nie tak, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza! Informacje o chorobach na które zapadają koty podaję jedynie w celu ogólnego zorientowania się z czym możemy się zetknąć i na co należy zwrócić uwagę obserwując zwierzę. Nie jest to ani pełna lista, ani nie służy diagnozowaniu, a już na pewno nie uprawnia do leczenia kota na własną rękę.

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  Jestem za "uspac"go dlaczego tu wchodzi jak kotow nie nawidzi-BURAK!!!

 • 0

  Gość powinien zostać poddany uspaniu i utylizacji.Jak nie lubi kotów to jego sprawa,ale nie powinien się tak wyrażać.

 • 0

  Ja bym " uspal" goscia- debila za wpis. Z jakiej nory takie cos wypelza? I jak to sie stalo, ze to ma dostep do netu? Artykul ciut za ogolnikowy, na temat izolacji tez sa zdania podzielone, kot moze zarazic drugiego podczas walki, kopulacji- to tak jak u ludzi z HIV. Nie zarazisz sie przez podanie reki, przez sline( no chyba, ze wypijesz wiadro sliny i masz rane w buzi wtedy jest szansa na zarazenie)

 • 0

  nie nawidze kotow,wszystkie bym uspal gdyby sie dalo

 • 0

  jestem zalamana zrobilam swojemu kotkowi badanie krwi i okazalo sie ze ma bialaczke ostra oraz fiv lekarz natychmmiast kazal go uspic ,szkoda ze tak malo lekarzy o tym mowi leczylam go na cos innego bylam u 5 lekarzy i nikt nie pomyslal zeby zbadac krew dlaczego u nas sa tacy slabi specjalisci jestem rozgoryczona ta niewiedza weterynarzy/zalamana

 • 0

  koty to moje ulubione zwierze

 • 0

  Marto, czy jesteś wetem? Jestem pod wrażeniem, czytając Twoje artykuły. Wydawało mi się, że o kotach wiem dużo ale o tym nie słyszałam.