W jaki sposób psy się uczą?

W jaki sposób psy się uczą?
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 5)
Jak psy się uczą? Bardzo łatwo o ile mają dobrego nauczyciela. Naukę musimy od początku do końca prowadzić prawidłowo, zgodnie z podstawowymi zasadami - inaczej nie nauczymy Psa niczego, a jedynie namieszamy mu w głowie. Na początku należy zastanowić się co pies lubi najbardziej. Może to być jego ulubiony przysmak, może to być ulubiona pieszczota. Sens w tym, że najprawdopodobniej nasz zwierzak powtórzy konkretną czynność, jeżeli jej wykonanie przyniesie mu jakieś korzyści (np. otrzyma smakołyka). Działa to także w drugą stronę - jeżeli za coś nie zostanie nagrodzony, prawdopodobne jest, że nie będzie powtarzał tej czynności, bądź będzie to robił rzadziej niźli w przypadku czynności "opłacalnej". Nie jest nowością, że wszystkie zwierzęta uczą się i działają dla określonych korzyści. Jest to podstawowe założenie tresury psów. Nie często zdarzy się, że nauczymy Naszego psa wykonywania jakiejś komendy nagradzając go ciepłym "dobry piesek". Często popełniane błędy? Należy unikać podstawowego błędu, który niestety jest często widoczny w amatorskiej tresurze. Nie należy od razu wymagać od psa wykonywania skomplikowanych komend. Należy zacząć od podstawowych, aby przy tych trudniejszych pies wiedział o co Nam chodzi. Człowiek - z natury "wolny" - nie lubi gdy chce się nim rządzić. Tak samo i pies. Gdy będziemy zbyt mocno "naciskali" na psa, wymuszając naukę chcąc uzyskać szybsze efekty - rezultat będzie wprost odwrotny - pies nie będzie się uczył w ogóle, bądź bardzo wolno. Podczas nauki psa kategorycznie nie wolno bić! W ten sposób pies nigdy nie będzie wykonywał poleceń, a jeżeli już to ze strachu - ale nie o to Nam chodzi. Pies zrazi się do jakichkolwiek zabaw; będzie nieufny. Co pomaga w nauce? Jest wiele bodźców, na które pies reaguje, a które również mogą posłużyć do nauki. Pies jest bardzo wrażliwy na dotyk. Znaczy to mniej więcej tyle, że gdy po prawidłowo wykonanej komendzie nagradzamy psa smakołykiem dobrze jest go pogłaskać - każdy pies uwielbia pieszczoty więc na pewno bardzo dobrze to odbierze i zapamięta; może nakłoni go to po części do ponownego wykonania komendy. Jak mówić do psa podczas nauki? Na pewno krzyk nie jest dobrym sposobem. Należy go unikać. Najlepiej uczyć psa w ciszy przy tym mówić spokojnym, łagodnym tonem. Gdzie uczyć psa? Jeżeli dookoła dzieje się zbyt wiele, pies nie jest w stanie skoncentrować się na nauce. Psy są z natury ciekawskie wszystkiego i z pewności bardziej zainteresuje je odbijająca się piłka bądź biegające dziecko niźli nudne ćwiczenia. Zaleca się szkolenie psów w pomieszczeniach izolujących go od takiego właśnie otoczenia. Kiedy pies może zacząć naukę? Szkolenia można zacząć od szóstego miesiąca życia. Szczeniaki są bardzo wrażliwe, dopiero poznają świat toteż nauczenie ich zwyczajów bądź komend będzie łatwiejsze niż gdyby próbować tego w wieku starszym. Patrząc na szczeniaki można odnieść wrażenie, że myślą tylko o dwóch rzeczach
 • 1. Co by to spsocić?
 • 2. Gdzie jest jedzenie?
Skoro wiemy czego pragną to możemy to wykorzystać podczas nauki ... .. .

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  szczeniaka można zacząć szkolić już od początku, jak tylko zawita w naszym domu. Można dać mu parę dni, na poznanie i przyzwyczajenie się do nas, i zacząć go szkolić.

 • 0

  Lubie psy a szczególnie małe pieski szczeniaczki boże jakie one są słodkie -,-

 • 0

  Psa trzeba zacząć uczyć jak tylko go weźmiemy od suki!!! Czekać do 6 miesiąca i nic nie robić? Czyli stracić ok. 4 miesięcy. Mały szczeniak jest bardzo chłonny na wiedzę i należy to wykorzystać. Lekcje powinny być krótkie ale często powtarzane. W wieku 6 miesięcy pies będzie miał już mnóstwo złych nawyków, które trzeba będzie wykorzeniać a to nie jest łatwe! Autor artykułu chyba nie słyszał o psich przedszkolach gdzie można zacząć uczęszczać ze szczeniakiem jak tylko skończy kwarantannę poszczepienną.

 • 0

  świetny artykuł

 • 0

  Piesek mojej cioci spajki jest taki roztrzepany że nie da rady go uczyć. JEdyną komende to umie siad:)

 • 0

  bardzo pouczający jest ten artykuł

 • 0

  Lara pies babci umie wiele sztyczek. np. siadać, wstawać na komędę, kłaść się na komędę, podawać łapę, tańczyć, przeskakiwać nad nogami, przechodzić pod nogami. Na początku nie chciała dać się czesać, ale "Froliki" czyli smakołyki zrobiły swoje.

 • 0

  mój pies jak zobaczy jedzenie wykonuje podstawową komendę "siad"

 • 0

  Mój pies to straszny żarłok :) Jak widzi , że sięgam po pokarm odrazu( sama z siebie) wykonuje jakąś komendę, najczęściej "zrób obrót"

 • 0

  Fajny artykuł. Moj piesio Max jak go uczyła czegoś to za każdym razem jak dobrze wykonał moją komendę to dostawał tak zwaną"nagrodę" w postaci kostek.

Pokaż więcej