Dlaczego koty zawsze wracają do domu?

Dlaczego koty zawsze wracają do domu?
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)
W kocie jest taka równowaga, że z jednej strony jest samowolnym łowcą, który pójdzie wszędzie tam, gdzie go węch poniesie; z drugiej strony musi mieć swoje centrum, w którym odzyskuje spokój i poczucie bezpieczeństwa. To centrum daje mu nasz dom. Skąd jednak w kocie ten zmysł, że zawsze bezbłędnie wie, gdzie jest ten dom? Można chyba stwierdzić, że gdzie kot, tam dom. Mieszkańcy domu, zawsze mogą być pewni, że są u siebie, dopóki kot wraca do drzwi ze swoich nocnych wojaży. Jak to się dzieje, że oprócz zmysłu łowieckiego kot ma tak rozwinięty zmysł domu? Przykładowo, psa trzymamy na łańcuchu dlatego, że pies jest nieco bezbronny, jeżeli chodzi o zdolność znalezienia drogi powrotnej do domu. W sytuacji, w której przeskoczy nam przez ogrodzenie zwykle szukamy go po dzielnicy, bo nie mamy pewności, że wróci sam. Z tego samego powodu wychodząc z psem na spacer trzymamy go na smyczy i tylko niekiedy wypuszczamy na chwilę, żeby sobie pobiegał, mając przy tym świadomość, że trzymamy go jeszcze na niewidzialnej nici naszego głosu, który rozkazem przywoła go do nas na powrót. Jak to się dzieje, że kot nie podlega tym prawom, a mimo to wypuszczony na dwór zawsze wraca do domu? Koty mają doskonale rozwiniętą pamięć wzrokową. Wydaje się, że są zbyt małe, żeby orientować się w wielkiej przestrzeni miejskiej, a jednak kot wypuszczony od strony ogrodu potrafi wrócić do domu od strony ulicy mimo tego, że mieszkanie znajduje się w szeregu kamienic i teoretycznie znalezienie okna pokoju właścicieli powinno być w tym układzie podwójnie trudne. Należy przyjąć, że kot w tej sytuacji potrafił przełożyć sobie widok, który na co dzień ogląda z okna, na okno, które teraz widział ze świata zewnętrznego. Wydaje się to zabiegiem bardzo inteligentnym, jak na stworzenie, które nie potrafi mówić. Na pewno więc wzrok odgrywa bardzo ważną rolę w kociej zdolności do znajdowania domu. A jednak nie mniej istotny jest również węch, dzięki któremu kot tworzy sobie zapachową kartografię terenu.
Naukowcy przeprowadzili kiedyś badanie, w którym wywieziono koty właścicieli kilka kilometrów od domu, a tam zostawiano je. Koty zawsze wracały. Badanie było tak spektakularne, że wzbudziło wiele wątpliwości, które kazały powtórzyć je w innych warunkach. Koty znowu wywieziono, a jednak tym razem poddano narkozie, tak by nie mogły one rejestrować mijanej przestrzeni, która mogła w pierwszej próbie badawczej zadecydować o sukcesie badania. Mimo jednak tego, że koty nie były świadome drogi i mimo tego, że były wywożone na tereny, których nie znały, znowu zawsze wracały do domu. O ile więc jeszcze można wytłumaczyć sobie fakt tego, że kot wraca do domu, jeżeli wychodzi tylko w jego pobliże, o tyle trudno wytłumaczyć zjawisko powrotu z miejsca oddalonego o dziesiątki kilometrów, w dodatku miejsca, które koty wcześniej nie znały. Naukowcy tłumaczą to zjawisko występowaniem specjalnego zmysłu, który posiadają też inne zwierzęta np. ptaki. Kot jest wrażliwy na pole magnetyczne Ziemi. Wrażliwość ta działa na zasadzie kompasu, który zawsze wskazuje północ. Przeprowadzono badania, w którym założono kotom magnesy neutralizujące siłę pola magnetycznego. Koty momentalnie traciły wówczas orientację w terenie. Koty znajdujące się z daleka od domu zachowują się więc na zasadzie kompasu, który zawsze bezbłędnie pokazuje północ…. tfu! dom. Inna teoria mówi o „akustycznej mapie” terenu, jaką robią sobie koty na podstawie tego, co słyszą. Na jej podstawie nasze futrzaki potrafią się orientować nawet na odległość 20 km. Niezależnie od naszych domysłów w tym względzie pewnym jest, że kot zawsze znajdzie dom. Bywały sytuacje, w których kot wracał do domu, ale starego, mimo iż właściciele przeprowadzili się w nowe miejsce. Bywały jednak też takie sytuacje, kiedy kot zjawiał się w nowym domu właścicieli mimo, że ci pozostawili go w starym. Różnorakość tych historii pokazuje, że koty nie są niewolnikami rutyny, jak niekiedy tłumaczy się ich zachowanie. Koty potrafią bardzo szybko zaadoptować się do nowego domu, bo ostatecznie tworzymy go my, jego właściciele.

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  Kot przybłęda, ktorego dokarmialam zostal przewieziony do weterynarza do miejscowości oddalonej 7 km i wrócił po 2 dniach. Kot nieoswojony.

 • 0

  Przeczytałam do fragmentu "Przykładowo, psa trzymamy na łańcuchu nie tylko dlatego, żeby nie pogryzł małych dzieci,(...)" i się we mnie zagotowało. Zgłaszam to odpowiednim instytucjom. jak przestanę się denerwować, znajdę też autora tego śmiecia. Co to jest do cholery? Tekst o patologii wsi mazowieckiej, napisany przez mieszkańca takiej wsi?

 • 0

  Moja kotka uciekła dokładnie tydzien temu tzn 7 dni czekamy i nie ma Pusi dalej. Była z męzęm na spacerze pod blokiem na smyczy a że zobaczyła psa to mąz wział na rękę ale tak spanikowala ze zaczela drapac dłonie męza i wymknęła jakoś ze smyczy. Była dzika i bała sie ludzi pod blokiem, w domu szalała,bawiła się. Boimy czy jej nic sie nie stało, szukalismy po osiedlu , przy domkach jednorodzinnych, ogłoszenie wywiesilismy i nic. ma roczek. Słyszałam, że koty zawsze wracają do swoich domów pod warunkiem, że auta nie rozjadą kota. a jak z waszą historią? po ilu dniach wasze koty wracały?

 • 0

  To Mity , że kot wraca do domu starego. Moje dwa koty przeprowadzały się ze mną trzy razy. Koty są wychodzące ….i nigdy nie wracały do starego tylko do nowego domu do Pani i swojego Pana.... Za każdym razem prowadzałam koty na smyczy aby poznały teren i zostawiły swoje zapachy.....!!! Sprawdza się!!!!

 • 0

  Oczywiście, że Kot wraca, bo wie, gdzie jest jego miseczka, ale wie też, gdzie jego Pan i Pani. Kot ma wolną wolę i trzeba by bardziej na nią zwracać uwagę. Jak wołam Kota do domu to nawet uszu nie podniesie, jeżeli nie ma ochoty wrócić w danym momencie. A jak jest gotowy na powrót to od razu ćwierka, żeby go zauważyć gdzie jest i przypadkiem nie pominąć, głośno i wyraźnie daje znać, że jest tu, idzie już i żeby go wziąć. I ja go wtedy zawsze biorę i cieszę się, że tym razem chciał wrócić. Ale to zawsze jest dlatego, że Kot tego chciał. Jakiś czas temu nasz Kot wprawił w nas osłupienie i razem z moim Mężczyzną długo nie dawaliśmy wiary, jak wychodząc do pracy zobaczyliśmy, że Kot czeka pod domem i głośno miauczy. Myśleliśmy, że to jeden z dwudziestu sześciu osiedlowych Kotów imituje naszego, bo tak bardzo nie wierzyliśmy, że może to być nasz, którego poprzedniego dnia zostawiliśmy pięć kilometrów od domu na działce w lesie. Kot miał, tak jak ostatnio, wyhasać się wśród drzew i, tak jak ostatnio i przedostatnio, wrócić do domku na działce, kiedy przyjedziemy po niego. To był jego trzeci raz na działce. I mieliśmy go tam odebrać. Wieczorem się z nim pożegnaliśmy, a On rano przywitał nas u drzwi, ale naszego domu w mieście. Wrócił sam pokonując pięciokilometrową drogę. To było wspaniałe uczucie widzieć go wtedy i słyszeć. Byliśmy zachwyceni tą jego samodzielnością i swawolą, z której nigdy nam się nie wytłumaczy. Czy zrobił to, bo w lesie zabrakło myszek i chciał wrócić do miseczki? Nie będę na to odpowiadać. Tego dnia w tym małym Kotku widzieliśmy wielkiego Zuchwalca, który i tak robi wszystko zawsze po swojemu, a my mogliśmy mu otworzyć drzwi i wpuścić go do jego domu:)

 • 0

  IDZIE TAM GDZIE BYŁ KARMIONY..INSTYNKT JEDZENIA... https://www.youtube.com/watch?v=7zXmVhiW1M8

 • 0

  @Roksana987 dokładnie! nie ma w tym wielkiej filozofii ;)

 • 0

  Koty wracają bo: 1.Chcą jeść 2.Sa przyzwyczajone do życia w domu przez ludzi 3.Tęsknią za pieszczotą 4.W lesie nie ma lozeczka,miseczki,kwiatków do zjadania i telewizora

 • 0

  Nie wypuszczaj w nocy kota na dwór po dworze krążą agresywne psy pilnuj go cały czas aż w końcu psy pójdą . Z moim kotem było tak że po prostu zginął psy go zagryzły. Pamiętaj o tym bo będzie kłopot.

 • 0

  Mój pies Reksio uciekał bez końca, krążył po mieście na terenie o rozpiętości ok. 3,5-4 km. Szukałam go zawsze, bo bałam się, że wpadnie pod samochód. Kiedyś wybrał drogę do domu przez dworzec kolejowy (praktycznie tam nie chodziliśmy) - musiał przejść z jednej strony torów na drugą - wtedy przyprowadziła go do domu sąsiadka. Ludzie go znali i potem, spotykając nas, opowiadali. Zdarzało się, że uciekł z działki przez dziurę w płocie i gdy szukając go po drodze dojechałam do domu (2,5 km), on już czekał! Ostatni raz uciekł, mając 16 lat. Był już dziadziusiem, była brzydka jesienna pogoda, zimno. I kiedy minęła doba, a poszukiwania nie dały rezultatu, bałam się, że nie przeżył. Okazało się, że znalazł samochód i nie miał już chyba siły szukać mnie w pobliżu. Położył się z tyłu przy samochodzie i usnął. Znalazłam go - w 29 godzinie po ucieczce. Ledwo wstał, nie mógł wskoczyć do samochodu. Po dwóch miesiącach znów wybrał dobry moment, rozpędził się i migiem odbiegł na ok. 100 m. Zamarłam, bo był już listopad. Ale wtedy, jakby mu wrócił rozsądek, zatrzymał się, spojrzał w moją stronę, postał ze 3 sekundy i... zawrócił! Ucieczki skończyły się. Żył 18,5 roku, kochany bisurman. Jeśli chodzi o chadzanie własnymi drogami, miał prawdziwie KOCI charakter. Ale ile łez wylałam, bojąc się, że go już nie zobaczę, to moje. Tak jak cała radość, którą mi dał.

Pokaż więcej