Hodowla żółwia wodnego

Ewa34, 2010-01-25 18:00:29

Mam zamiar kupić żółwia wodnego ale mało wiem na temat jego hodowli w dom,u może ktoś z Was ma żółwia i wie jak go karmić opiekować się nim! PISZCIE

witch1, 2010-01-25 18:14:12

No ja też chcę mieć żółwia wodnego.

Ewa34, 2010-01-26 09:22:47

To fajnie Witch1 musimy się dowiedzieć trochę więcej o tych żółwiach, jak będziesz więcej wiedziała to napisz.

Bolek, 2010-01-26 20:42:32

a nie wiecie kto ma na sprzedaż żółwia lądowego??

Ewa34, 2010-01-26 23:31:47

Mogę się popytać ale jak go byś odebrał? I zaleźy gdzie mieszkasz bo ja w Zielonej Górze.

kiniulaiptyś, 2010-01-27 18:32:43

Żywienie żółwi wodnych

Większość żółwi wodnych to zwierzęta raczej wszystkożerne niż wyłącznie mięsożerne, zjadają zarówno pokarm pochodzenia zwierzęcego jak i materiał roślinny na wolności. Ten wzór powinien być naśladowany w niewoli. Niektóre są zdecydowanie bardziej mięsożerne niż inne, ale nawet mój żarłoczny żółw jaszczurowaty (Chelydra serpentina) czasem przedkłada rośliny nad swój zwyczajowy, mięsny jadłospis. Jednakże we wszystkich wypadkach nie jest właściwe karmienie tylko komercyjnymi karmami dla żółwi, które często mają bardzo niewielką wartość odżywczą i wykazują poważne niedobory błonnika, witamin i minerałów. Także małe rybki stosowane jako przynęta nie powinny stanowić podstawy diety, ponieważ są nadmiernie bogate w olej i mogą powodować zapalenie tkanki tłuszczowej (steatitis) lub otłuszczenie wątroby. Diety zawierające nadmierną ilość ryb mogą także wywoływać niedobory witaminy B, ponieważ w rybach występuje enzym zwany tiaminazą, który przeszkadza w pobieraniu witamin z grupy B.

Głównym czynnikiem, którego trzeba unikać w diecie jakichkolwiek żółwi wodnych trzymanych w niewoli, jest nadmierne zaufanie jednemu pokarmowi; jest to błąd, który bardzo łatwo popełnić, ale zbilansowana i różnorodna dieta jest bezsprzecznie sprawą najważniejszą. Zapewnij jak najszerszy zakres niżej wymienionych pokarmów. Warto także zauważyć, że płeć pewnych żółwi oddziałuje na preferowaną dietę; na przykład samice Graptemys geographica mają znacznie szerszy otwór gębowy niż samce i dlatego są zdolne połknąć większą zdobycz. Podczas gdy samice tego gatunku karmimy przeważnie dużymi ślimakami i innymi mięczakami, samce żywią się głównie wodnymi owadami i mniejszymi ślimakami.

Sugerowana dieta dla żółwi wodnych


•Liście roślin


•Surowe (w całości) ryby


•Nawodniona sucha karma dla kotów, psów, granulat dla pstrągów [od tłumaczki: co do żywienia tego typu pokarmami zdania polskich hodowców są podzielone; zachęcam do dyskusji na forum]


•Dobre jakościowo pokarmy tj. 'Reptomin'


•Dżdżownice


•Ślimaki i inne mięczaki
Jeśli trzeba nawilżyć jedzenie, takie jak karma dla kotów lub psów, używaj wody z dodatkiem rozpuszczalnych witamin. Jest to skuteczny sposób na zapewnienie twojemu żółwiowi niezbędnych witamin i pierwiastków.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje odnośnie karmienia kliknij na link na dole strony do artykułu "Żywienie żółwi wodnych".

Na koniec omawiania tematu karmienia, z mojego doświadczenia wynika, że w niewoli problemem jest raczej przekarmianie niż niedokarmianie, co na dłuższą metę może okazać się tak samo zgubne jak głodzenie. Trzeba dbać nie tylko o jakość diety, ale także o ilość. To odnosi się zarówno do żółwi lądowych jak i wodnych, w przypadku tych drugich jeśli będziesz przekarmiać, nie dość, że otrzymasz otłuszczone, otyłe i apatyczne żółwie, to jeszcze do tego szybko dojdą poważne problemy z higieną w zbiorniku, czego wynikiem niemal na pewno będzie dramatyczny wzrost częstotliwości zachorowań na choroby zakaźne. W większości przypadków odpowiednie będzie karmienie 3 razy z tygodniu. Karmienie codzienne jest bardzo rzadko wymagane u żółwi wodnych.

Gatunki przeważająco wodne, z wód słodkowodnych strefy umiarkowanej

Gość, 2010-01-27 19:37:13

o kurczę to trochę za daleko bo ja w Jarocinie, a po ile są w ogóle takie żółwie

Bolek, 2010-01-27 19:38:27

to ja pytam o cenę żółwia Bolek

TwojeZwierzaki.org, 2010-01-27 20:19:49

"kiniulaiptyś" - podaj źródło tekstu, który dodałaś - inaczej zostanie usunięty.

kiniulaiptyś, 2010-01-27 20:40:37

www.google.pl wpiszcie hodowla żółwia morskiego i od razu pierwsza stronka
Odpowiedz jako gość