Kot seszelski - Seychellois cat (SYS / SYL)

Kot seszelski - Seychellois cat (SYS / SYL)
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)

Pochodzenie

Ta niezwykle elegancka i pełna arystokratycznego wdzięku rasa powstała w latach 80tych dzięki pewnemu przypadkowi. Mała grupa hodowców z Wielkiej Brytanii skrzyżowała koty orientalne z syjamskimi i tak powstał Seszel, który nie miał powstać. Wynik eksperymentu hodowlanego był jednak na tyle ciekawy, że zdecydowano się dokończyć nad nim pracę. Choć jako rasa Seszel został zaakceptowany dopiero w 2006 roku, w dodatku zrobiła to do tej pory tylko FIFa, to kot ten zyskał sobie wielu wielbicieli. Organizacje, które nie chcą uznać go za rasę, tłumaczą to faktem że kot ten zbyt mało różni się od innych kotów orientalnych, aby wyodrębnić z niego nową rasę. Prawda jest jednak taka, że jest to kot na tyle specyficzny, że stosunkowo łatwo rozpoznać jego odmienność. Wielkie uszy zdają się unosić jego smukłą, orientalną i wysubtelnioną sylwetkę do lotu, a mocno niebieskie oczy nie pozostawiają złudzeń, kto z nich patrzy.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Kot seszelski posiada typową orientalną budowę. Charakteryzuje go białe futro z plamami innego koloru na głowie, nogach, ciele i ogonie.

Głowa

Średniej wielkości o klinowatym kształcie. Czaszka Seszelów jest dobrze zbalansowana, proporcjonalna do korpusu. Nos prosty, długi, tworzy linię prostą z czołem. Przełom jest nie oznaczony.

Uszy

Wyjątkowo duże, szerokie u nasady, na końcu lekko spiczaste.

Oczy

Średniej wielkości o migdałowatym kształcie, lekko skośnie osadzone. Żeby spełnić standardy rasy oczy te muszą mieć kolor intensywnie niebieski.

Tułów

Ciało długie i szczupłe, dobrze umięśnione lecz delikatne i eleganckie, ramiona nie powinny być szersze niż biodra.

Kończyny

Długie i smukłe zakończone małymi owalnymi łapami.

Ogon

Bardzo długi, cienki u nasady, zwężający się ku cienkiemu koniuszkowi.

Szata


Futro
Krótkowłose: delikatne, błyszczące, jedwabiste i leżące blisko ciała ; długowłose: średniej długości drobne, jedwabiste, dłuższe przy szyi i ogonie.

Umaszczenie
Point (maska nie wychodząca poza obrys twarzy, jednolite w kolorze znaczenia na łapach, uszach i ogonie), Nawet jeśli kolory okrywy i znaczeń są zbliżone do siebie, nadal jest między nimi wyraźny kontrast. Niedopuszczalne są ciemne plamy na brzuchu i bokach, jaśniejsze włosy lub ślady pręgowania na znaczeniach (z wyjątkiem tabby). Wadą jest też zbyt słaby kontrast pomiędzy barwą korpusu a znaczeniami.

Charakter i temperament

Kot Seszelski uwielbia człowieka i bardzo mocno angażuje się w relację z nim. Jest zwierzęciem delikatnego charakteru, wyważonym, ale przy tym aktywnym i zwinnym. Dzięki pełnej wdzięku sprawności Seszel potrafi sam sobie otworzyć drzwi. Inteligencja pozwala mu na sprawne aportowanie, ale i zabawę z dziećmi, która dzieje się na sposób wyjątkowy, jakby Seszel rozumiał dziecięcą kruchość i wrażliwość. Ale kot ten potrafi też doskonale przyjmować gości domu. Ponieważ lgnie on do ludzi i do towarzystwa nie może i nie powinien zostawać sam w domu na dłużej. Konieczne jest, aby zawsze ktoś przy nim był, jeżeli nie człowiek to chociaż drugi, równie przyjazny kot.

Pielęgnacja

Ze względu na fakt, że kot ten posiada mocno umięśnione ciało jego dieta powinna być bogata w produkty z dużą ilością białka. Można podawać mu suchą karmę, od czasu do czasu mokrą, ale także mięso gotowane lub surowe. Seszel lubi również jogurty i biały ser, nie przepada jednak za mlekiem. Kota dodatkowo trzeba raz na jakiś czas czesać, aby pozbyć się z jego futra martwego włosia. Choć rasa tych kotów w Polsce jest praktycznie nieznana, to należy wiedzieć, że koty te tak bardzo cenią sobie ludzkie towarzystwo, że w momencie kiedy nie możemy im tego zapewnić w odpowiedniej ilości powinniśmy zrezygnować z chęci zakupienia go. Potrzebuje on dodatkowo dużo przestrzeni do zabaw i wybiegania się, dlatego lepiej wziąć go do domu z ogrodem, na którym będzie mógł panować w swojej wdzięcznej krasie.

Komentarze