Kot Havana Brown

Kot Havana Brown
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)

Pochodzenie

Kot Havana Brown jest kotem niezwykłym ponieważ ma brązowy jak czekolada kolor i wszystko w nim prócz zielonych oczu jest czekoladowe. Nawet wibryssy ma czekoladowe. Nie wiadomo, czy kot ten tak bardzo lubił czekoladę, że do niej wpadł, czy też przyszedł na ten świat by zadowolić jakieś dziecko i od pięciuset lat szuka go, by móc zostać nie tylko jego kocim przyjacielem, ale i czekoladowym. Należy to bowiem podkreślić: nie mówimy o czarnym kolorze futra, ale brązowym, zawsze i wszędzie na ciele brązowym! Może być to czekoladowy brąz lub cynamonowy, ale zawsze ostatecznie brązowy.

Jest to naturalna rasa, o której pierwsze wzmianki pojawiły się w XIV wieku. Krajem pochodzenia tych kotów nie jest Kuba, jak mogłaby wskazywać ich nazwa, ale Tajlandia. Należy zresztą wiedzieć, że choć przez setki lat koty te występowały w swoim naturalnym - syjamskim z ciała i czekoladowym z futra - kroju, to ich obecny wygląd zawdzięcza się hodowlanym zabiegom. Uprzednio kot ten był po prostu Syjamem o brązowej sierści. Jednak jego wzrastająca popularność w Wielkiej Brytanii, do której dotarł w XIX wieku obudziła czujność hodowców kotów syjamskich, którzy nie zgadzali się na inne niż niebieskie oczy u tej rasy. Tym samym odcięto czekoladowe Syjamy od ich protoplasty i pozbawiono wyjątkowości. Żywot czekoladowych Syjamów zaniknął, po to, aby w latach 50. grupa brytyjskich hodowców przywróciła go na własne, niezależne od kotów syjamskich, nogi.

Nowy Havana Brown powstał na drodze krzyżówki czarnego kota domowego, z czekoladowym kotem syjamskim oraz rosyjskim kotem niebieskim. Długotrwały proces kojarzenia tych kotów zaowocował powstaniem kota kasztanowego krótkowłosego, po to, aby w 1970 roku przyjął oficjalną nazwę Havana Brown. Koty hawańskie hodowane w Stanach Zjednoczonych noszą więcej cech oryginalnych kotów hawańskich, natomiast w Europie bliżej im charakterologicznie do kotów syjamskich.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Cechą wyróżniającą Havana Brown jest bardzo rzadko spotykane brązowe umaszczenie futra. Ale koty te mają brązowy także nos, opuszki palców, a nawet wąsy.

Głowa

Zdecydowanie dłuższa niż szersza.

Uszy

Duże i prosto ustawione o nieco zaokrąglonych czubkach.

Oczy

Zielone w kształcie migdałów.

Tułów

Średniej wielkości, muskularny.

Ogon

Dość długi.

Szata

Zawsze intensywnie brązowa. Włos gładki, bez podszerstka, ściśle przylegający do ciała.

Charakter i temperament

Koty Havana Brown są bardzo emocjonalnymi i wrażliwymi kotami. Kochają pieszczoty, ale ze względu na pewną skromność w byciu, nie domagają się ich osobiście. Nie dość, że odznaczają się pokorą i są stosunkowo małych kształtów, to jeszcze uwielbiają znikać w różnych miejscach domu. Choć ich urok sprawia, że właściciele domagają się jego obecności, to on sam nie lubi jej sobą narzucać. Jest kochanym typem kota, który w sposób bardzo wyważony jest ciekawy wszystkiego, co go otacza. Uwielbia towarzystwo dzieci, do których delikatnością swojego charakteru jest niekiedy bardzo podobny. Czekoladowe koty są bardzo inteligentne i dlatego można z powodzeniem uczyć je różnych sztuczek. Biegają za piłeczką, aportują za drobnymi przedmiotami oraz bawią się w chowanego. Koty te potrzebują uwagi oraz opieki ze strony właściciela, jednak z drugiej strony same wybierają osobę, którą darzą największą miłością. Z powodu ich charakteru są idealne dla osób starszych, jak i dzieci.

Pielęgnacja

Hawańczycy są łatwi w pielęgnacji. Wystarczy przeczesać sierść raz w tygodniu oraz okresowo czyścić uszy oraz przycinać pazury, jeżeli są one kotami niewychodzącymi.

Komentarze

  • 0

    niestety mój Bono nienawidzi dzieci , jednak wszystko pozostałem się zgadza.Nawet ukłoni się jak go poproszę :)