Chlamydioza - Choroby kotów

Chlamydioza - Choroby kotów
Oceń
(Ocena: 3, Głosów: 2)
Chlamydioza – wywoływana jest przez bakterie chlamydia psittaci. Chorują na nią również ludzie – w tej postaci to choroba weneryczna. Kot może zarazić się od opiekuna, ale również opiekun od kota. Dlatego właśnie, jeśli mamy kota z chlamydiozą, należy zachować szczególną ostrożność: myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem i jego akcesoriami (miską, kuwetą, zabawkami), a do bezpośredniego kontaktu używać rękawiczek gumowych. Leczenie jest dość długotrwałe, ale skuteczne. W jaki sposób dochodzi do zarażenia? Szczególne ryzyko zakażenia występuje w dużych skupiskach zwierząt: na wystawach, w schroniskach. Kot może zachorować przez kontakt z chorym kotem lub z wydzielinami chorego na chlamydiozę człowieka. Objawy u kota często przypominają koci katar: kichanie, ropne zapalenie spojówek i dróg oddechowych. U ciężarnych kotek chlamydioza może być przyczyną niepłodności i poronień. Zapobieganie polega przede wszystkim na szczepieniach ochronnych, które należy przeprowadzać dla bezpieczeństwa zarówno kota jak i człowieka. Dotyczy to kotów wychodzących lub hodowlanych, biorących udział w wystawach, gdyż szczepionka przeciw chlamydiozie niesie ryzyko wielu powikłań poszczepiennych (wysoka gorączka, złe samopoczucie, brak apetytu). Ważne Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli nasz kot dziwnie się zachowuje i widać że coś z nim jest nie tak, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza! Informacje o chorobach na które zapadają koty podaję jedynie w celu ogólnego zorientowania się z czym możemy się zetknąć i na co należy zwrócić uwagę obserwując zwierzę. Nie jest to ani pełna lista, ani nie służy diagnozowaniu, a już na pewno nie uprawnia do leczenia kota na własną rękę.

Komentarze

Wszystkie komentarze
 • 0

  fajne 4,5!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 0

  chlamydia przenoszona plciowo to trachomatis, artykul wprowadza w blad.

 • 0

  Witam, Moja kotka miała zaróżowione uszy..Okazało się, że jest uczulona na suchą karmę - jak zaczęłam podawać karmę dla kotów wrażliwych objawy minęły.. Okazuje się, że problem może być bardziej skomplikowany, niż Ci się wydaje:(- zasięgnij porady weterynarza, pozdr

 • 0

  [growl]Jadłeś kiedyś kota?[/growl]

 • 0

  [quote][b]Gość:[/b] Niepokoją mnie uszy mojego kotka, są one bardzo ukrwione aż przerażająco różowe. Bardzo często muszę czyścić je wewnątrz. Proszę o radę czy to jest groźne.[/quote] Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić co jest tego przyczyną. Musisz się skontaktować z lekarzem weterynarii. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ jak wiadomo - lepiej zapobiegać niż leczyć. Mogą to być bowiem pierwsze oznaki jakiejś choroby.

 • 0

  Niepokoją mnie uszy mojego kotka, są one bardzo ukrwione, aż przerażająco różowe. Bardzo często muszę czyścić je wewnątrz. Proszę o radę, czy to jest grożne.