Kot abisyński – abyssinian cat (ABY)

Kot abisyński – abyssinian cat (ABY)
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 2)

Pochodzenie

Wiele źródeł podaje że ojczyzną Abisyńczyka jest Etiopia (dawniej Abisynia). Istnieją również inne hipotezy na temat pochodzenia rasy – jedna z nich zakłada jakoby pochodziły z Azji południowo-wschodniej, Singapuru lub Afganistanu. Inna, że być może kotka – założycielka rodu była dzikim kotem: może afrykańskim, może arabskim?

Planową hodowlę Abisyńczyków zapoczątkowano w Anglii, a protoplastów rasy przywieziono na Wyspy Brytyjskie prawdopodobnie na początku XIX wieku z Abisynii (dziś Etiopia).

Wystawowy debiut kota abisyńskiego miał miejsce w 1871 r. w Londynie, a pierwszy znany w Anglii Abisyńczyk to Zula, uwieczniona na rysunku z 1868r.

W ciągu kolejnych kilkunastu lat opracowano pierwszy wzorzec rasy, a na początku XX w. zarejestrowano ją w Krajowym Klubie Felinologicznym w Anglii. Anglicy tworzyli tą rasę używając nie tylko kotów z Afryki, ale także innych kotów krótkowłosych. Pierwsze koty abisyńskie były zupełnie inne niż dzisiejsze. Wspólną cechą kotów tej rasy jest obecność genu aqouti i charakterystyczny ticking – specyficzny sposób zabarwienia włosa powstający dzięki temu, że każdy włos ma poprzeczne prążki: na przemian jaśniejsze i ciemniejsze, a na końcu najciemniejszy. Ticking wyróżnia Abisyńczyki spośród innych ras kotów.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Przeciętna waga Abisyńczyka to 3-4 kg kotki, 4-5 kg kocury. Są to średniej wielkości koty o smukłej wydłużonej sylwetce i eleganckich proporcjach.

Głowa

Proporcjonalny klin szeroki w szczycie czaszki, kontury twarzy miękkie, czoło łagodnie zaokrąglone, kufa proporcjonalna, krótka, zwężająca się ku nosowi, ale nie szpiczasta. Szyja: smukła, elegancka.

Uszy

Względnie duże, szerokie u podstawy, lekko zaokrąglone na szczycie, charakterystyczny „stempel” - odcisk kciuka na małżowinie; osadzone szeroko z boków głowy (tworzą razem z głową kształt trójkąta).

Oczy

Duże, bystre, o kształcie migdałów, błyszczące, pełne wyrazu i ekspresji; kolor oczu – bursztynowy, zielony lub żółty, klarowny i intensywny; spojówka w kolorze tickingu.

Tułów

Średniej budowy, średniej długości, gibki i smukły lecz muskularny o wyważonych proporcjach.

Kończyny

Długie, smukłe, dobrze umięśnione, proporcjonalne do długości ciała, zakończone owalnymi stopami.

Ogon

Długi, cienki, mocny u nasady zwężający się ku końcowi, ostro zakończony.

Szata

Futro krótkie, gęste, delikatne, płasko przylegające do korpusu; dąży się do intensywnej barwy w każdej odmianie kolorystycznej z wyraźnym rysunkiem na twarzy i wyraźnym tickingiem. FIFE uznaje 4 podstawowe odmiany barwne kotów abisyńskich: ● dziko umaszczony (ABY n) – tułów rudobrunatny z czarnym tickingiem, podszerstek ciemnobrzoskwiniowy lub ciemnopomarańczowy; pięty i koniec ogona czarne; nos różowy z czarną obwódką ● sorrel (ABY o) – tułów miedzianorudy z czekoladowobrązowym tickingiem i ciemnobrzoskwiniowym podszerstkiem; poduszki i nos różowe ● niebieski (ABY a) – rozjaśniona barwa odmiany dzikoumaszczonej; ciepła niebieskoszara sierść ze stalowoniebieskoszarym tickingiem; płowokremowy podszerstek; koniec ogona i poduszki łap stalowoniebieskie, obwódka nosa w kolorze tickingu ● płowy (ABY p) – rozjaśniona odmiana sorrel ; jasnobeżowy z tickingiem w ciemnokremowym ciepłym kolorze; podszerstek jasnokremowy, nos i poduszeczki różowe. Wymienione kolory podstawowe występują także w odmianach srebrzystych, u których kolor podszerstka jest wówczas srebrzystobiały. Idealny Abisyńczyk powinien mieć futro o jednolitej ciepłej barwie z wyraźnym tickingiem, bez rysunków tabby poza głową. Kolor biały lub prawie biały dopuszczalny jest tylko na brodzie oraz wokół warg i nozdrzy. Pożądana jest ciemniejsza pręga biegnąca przez grzbiet aż po koniec ogona, którego końcówka jest zawsze ciemna w kolorze tickingu.

Charakter i temperament

Abisyńczyki to koty o niespożytej energii, bardzo aktywne, wszędzie ich pełno. Towarzyszą opiekunom na każdym kroku, nadzorują wszelkie czynności i prace w domu, interesują się wszystkim wokół. Są bardzo zwinne, skoczne, zręczne, lubią biegać, skakać i wspinać się na najwyższe półki - nie ma miejsca do którego się nie dostaną. Poruszają się lekko, z wdziękiem i gracją – prawdziwa przyjemność móc obserwować je w akcji. Są ciekawe świata, otwarte na to co nowe; sprytne, błyskotliwe, inteligentne; szybko się uczą. Tworzą silną więź z opiekunem, bardzo się przywiązują, potrzebują stałego bliskiego kontaktu z ukochanym człowiekiem. Potrafią być bardzo wylewne w okazywaniu uczuć, przymilne ale niezbyt głośne.Kot abisyński nie znosi nudy-znudzonego łatwo dopadnie depresja, stanie się apatyczny, smutny lub popadnie we frustrację i sam sobie znajdzie nieodpowiednie często niszczycielskie zajęcie. Dlatego nie nadają się do samotnego życia w ciasnym mieszkaniu, potrzebują atrakcji i ciągłych bodźców dla swej pomysłowości. Jeżeli decydujesz się na kota abisyńskiego niech on nie będzie samotnym zwierzęciem , weź dwa abisyńczyki lub kota innej rasy albo nawet psa - tak by miały siebie do towarzystwa gdy jesteś nieobecny. Będą mogły bawić się razem, po swojemu „pogadać”, przytulać się i pocieszać, dzięki czemu szybciej zleci im czas bez ciebie, a kiedy wrócisz otrzymasz podwójną porcję czułości - samo szczęście. Nie jest to rasa dla osób zapracowanych, które większość czasu spędzają poza domem a po powrocie są również zajęte i nie mają ani chwili dla kota. Jeżeli oczekujesz że kot będzie większość czasu spędzał na spaniu w koszyczku - nie bierz Abisyńczyka. To koty dla ludzi którzy są w stanie zaakceptować ich niezwykłą aktywność, nie przerażają się skokami na szafę, otwieraniem drzwiczek, szuflad; dla tych którzy z radością przyjmą częste domaganie się pieszczot i ciągłego kontaktu. Abisyńczyki uszczęśliwią każdego, kogo cieszy ciągłe towarzystwo ich kota, komu sprawia przyjemność codzienna zabawa z kotem, kto ochoczo podejmie próbę nauczenia kota podawania łapki lub aportowania zabawek - one są bystre i naprawdę szybko się uczą. Jeśli zapewnisz codzienną porcję zabawy, pieszczot, trochę swego czasu, ciepła i miłości, będziesz mógł z radością patrzeć na szczęśliwego Abisyńczyka, a jeszcze lepiej na szczęśliwe Abisyńczyki.

Pielęgnacja

Kot abisyński nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Futro wystarczy raz na tydzień wyczesać, aby pozbyć się martwych włosów; od czasu do czasu przycinamy pazurki. Zapewnienie właściwej karmy, higieny (mycie misek, codziennie świeża woda , często opróżniana a raz w tygodniu myta kuweta) , atrakcyjna przestrzeń - drapak, miejsce do wspinania się i biegania oraz trochę czasu poświęconego na zabawę i pieszczoty wystarczy, by kot był szczęśliwy a tym samym będzie w dobrej kondycji, o czym świadczy lśniące, gładkie futro, błyszczące bystre spojrzenie oraz duża aktywność. Karma: Abisyńczyki nie wymagają specjalnej karmy ze względu na rasę. Tak jak inne koty potrzebują wysokiej jakości dobrze zbilansowanej karmy dostosowanej do ich wieku, kondycji oraz preferencji smakowych. Warto zadbać aby pokarmy były urozmaicone a co jest najważniejsze - zawsze świeże, kot musi mieć też stały dostęp do świeżej wody.

Hodowla

Informacjami o kotach abisyńskich podzielili się z nami Pani Iwona i Pan Leszek, prowadzący hodowlę COTTABY*PL. Strona www: http://www.cottaby.pl Kontakt mailowy: [email protected]

Komentarze

  • 0

    Mam mieszanca z Abisynem i jestesmy naprawde szczesliwcami majac jego w domu...posiada wiekszosc cech z abisyna ☺potrafi wspiac sie na drzewo wysoko za wiewiorka i sam zejdzie, jest piesciochem,kocha dzieci, od poczatku nie ma problemow z kuweta...towarzyszy przy codziennych czynnosciach domowych, wita nas,patrzy w torby z zakupami szukajac cos dla siebie,spi ze mna i tylko ze mna czasami wolajac natretnie ze to juz pora na spanie, gra w pilke,otwiera szafki, mruczy swiergocze i mialczy tylko kiedy chce wyjsc lub kiedy wroci z dworu..pod drzwiami lub oknem itd,itp Futro jego jest bialo czarne z charakterystycznymi prazkami,ogon zakonczony szpicem,litera M na czole,czarna prega wedlug calego tlowia,oczy migdaly,uszy roztawione spiczaste, lapki zaokraglone,poduszeczki czarno rozowe z racji mieszanki, szczuply, chodzi cicho z gracja, wierny, lojalny,usluchany nie szkodliwy dla mebli, a najwazniejsze ze wprowadzil do naszego domu duzo ciepla, milosci...jest ukochanym kotem naszego synka jak i naszym. ..wierny przyjaciel naszej rodziny i domu...mimo ze mieszaniec wiecej cech ma po ojcu czyli abisynie. ..jesli kochacie koty i ich cieplo to jak najbardziej abisyn. ..przy malych dzieciach sprawdza sie idealnie. ...pozdrawiam

  • 0

    Te koty są piękne . Niestety mieszkam już z parą innych kotòw i nie będę sprawiał

  • 0

    sziop uliop ulop jlop

  • 0

    458783 moklp to znaczy ko ko jiko

  • 0

    wisz mi

  • 0

    mój kot jest fajny

  • 0

    moj

  • 0

    to samo piszesz

  • 0

    ja jestem nowa i nadzywam sie Julia

  • 0

    No se alcanza a notar el vnneeo de color rojo que llevas en las venas. Creo que falto una mascarita del compaf1ero Allende que debe estar friendose en el infierno. Ad hoc para la fiesta de los muertos

Pokaż więcej