Maine Coon (MCO)

Maine Coon (MCO)
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 2)

Pochodzenie

Maine Coony wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie ze stanu Maine, od którego tez pochodzi nazwa tych pięknych olbrzymów. Z tytułu pochdzenia nazywa się je rownież kotami północnoamerykańskimi lub amerykańskimi długowłosymi. Istnieje wiele tez na pochodzenie Coonów. Wszyscy już dziś znają legendę krążącą po świecie, mówiąca , że Maine Coon to kot domowy skrzyżowany z szopem praczem. Stąd też tak piękny, dostojny, noszony wysoko ogon. Kolejna z tez mówi, iż doszło do skrzyżowania kota domowego z amerykańskim rysiem, następna zaś twierdzi, że przodkiem Maine Coona była turecka angora przywieziona z Francji. Istnieją również hipotezy twierdzące, że przodkiem Maine Coona był kot Norweski Leśny, przywieziony do Stanów przez Wikingów. W rzeczywistości wiemy, iż przodkowie tych kotów żyli w lasach, przy zagrodach ludzkich i ich istnienie zawdzięczany tylko i wyłącznie naturze. Uznane przez hodowców i hodowane od niedawna zyskały sobie, w kocim świecie, duża popularność. Obecnie istnieją dwie linie hodowlane: amerykańska oraz europejska. Mimo, różnic w fenotypie kotów, nadal pozostają wielkimi, dostojnymi kocimi arystokratami.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Piękny, dostojny, o pokaźnych rozmiarach ciała kot hodowlany. O pięknym lśniącym futrze i uroczym temperamencie.

Głowa

Średniej wielkości, wyraźna broda w jednej linii z nosem i górną częścią szczęki Nos z charakterystyczną krzywizną zwaną, w języku hodowlanym, stopem.

Uszy

Wysoko osadzone, z duża ilością futra, wyraźne, duże, umiarkowanie szpiczaste zwieńczone charakterystycznymi dla tej rasy pędzelkami.

Oczy

Duże, szeroko rozstawione, okrągłe, lekko skośne.

Tułów

Mocny, masywny o szerokiej klatce piersiowej, długi.

Ogon

Długi, puszysty, powinien osiągać długość równą długości reszty ciała.

Szata

Półdługa, z miękkim podszyciem, z długim włosem okrywowym. Na brzuchu, klatce piersiowej oraz „portkach”, ogonie futro dłuższe, na szyi tworzy charakterystyczny kołnierz zwany kryzą, pozostałe partie ciała pokrywa krótszy włos.

Charakter i temperament

Bardzo towarzyskie. Mówi się o nich: „ kot o charakterze psa”. Przywiązują się do człowieka, łatwe we współżyciu, o olbrzymim instynkcie macierzyńskim. Łagodne i wesołe. Łatwo nawiązują kontakt z innymi zwierzaczkami, doskonałe dla dzieci.

Pielęgnacja

Maine Coony należy czesać, szczotkować, co zdecydowanie ograniczy powstawanie kołtunów. Przy tym zabiegu pomocny jest metalowy grzebień z obrotowymi zębami, jak również szczotki do codziennej pielęgnacji sierści. Pamiętać również trzeba o systematycznym ocinaniu pazurków, czyszczeniu uszu i oczu. Kąpiel kota jest wskazana przed wystawą.

Hodowla

Informacjami o kotach Maine Coon podzielili się z nami Państwo Agnieszka i Maciek Maliszewscy, prowadzący hodowlę kotów rasy Maine Coon i Nebelung Frotka*PL Adres strony: http://chata-elvisa.com.pl Adres mailowy: chata.elvisa@gmail.com Nasza hodowla powstała w 2006 roku. Mieszkamy w Warszawie. Nasza ludzka część rodziny liczy cztery osoby, w tym dwójka uroczych dzieci, pospolicie przez nas zwanych Myszami. Pozostała czesć to zwierzaki, których zdecydowaną większość stanowią nasze coony. Należymy do federacji Word Cat Federation, a zrzeszeni jesteśmy w niemieckim klubie: Deutsche Edelkatze e.V. Nasze koty wystawiamy systematycznie na wystawach krajowych i zagranicznych. Pochodzą z doskonałych linii: polskich, niemieckich, norweskich oraz holenderskich, a o ich doskonałości świadczą otrzymywane tytuły oraz nagrody specjalne.

Komentarze

 • 0

  Polecam, to wyjątkowo mądre i sprytne koty. Wcześniej miałam u rodziców w sumie 4 dachowce, ale razem wzięte nie są tak sprytne jak nasza mała wariatka :) Może ma to też związek z imieniem-jak tylko ją przywieźliśmy i zobaczyłam te ślepka stwierdziłam że będzie to Mili (od serialowej bohaterki Milagros :) ) Szalona i bardzo sprytna (nawet zaprzyjaźnionego behawiorystę zwierząt z 20-letnim doświadczeniem zaskoczyła swoim sprytem i stwierdził że wiele widział, ale takiego sprytnego kota jeszcze nie spotkał), psi charakter, do obcych ma dystans ale po bliższym poznaniu się otwiera. Przede wszystkim koty te baaardzo przywiązują się do człowieka, nie do miejsca-mieliśmy nawet sytuację gdzie musieliśmy wyjechać na weekend do ciężko chorej babci od narzeczonego, siostra nocowała w mieszkaniu żeby jej dać jeść bez jeżdżenia 2-3 razy dziennie jednak Mila nic nie chciała jeść z tęsknoty. Gdy się upewni że nigdzie nie wybywamy to nadrabia zaległości w misce.Jeśli więc chcesz Maine Coona a często wyjeżdżasz na wczasy-przemyśl to kilka razy! Koty bardzo towarzyskie, wszystko robią z właścicielem i są ciekawskie świata. Lubią typowo psie zabawy jak aportowanie :)

 • 0

  <3

 • 0

  naprawdę polecam... doskonałe koty 3>

 • 0

  Ja też właśnie mam kota rasy Maine coon i słyszałam , że żyją nawet po 20 lat mój ma już 2 <3

 • 0

  Wie ktoś jak długo żyją Maine Coony ? Mój kotek ma już 6 lat, a słyszałam, że żyją bardzo krótko i się martwię :(

 • 0

  mam maine coona , wcześniej też miałam ale niestety odszedł przerost mięśnia sercowego - to był anioł w kociej skórze , teraz mam również MC bo nie wyobrażałam sobie życia bez kota tej rasy ,kochany ale już bardziej zwariowany , sam zaczął aportować , również łagodny, przyklejony do człowieka .

 • 0

  także mam tego włochacza:) przyjechała Mysia z Cypru..

 • 0

  także mam techo włoczhacza:) przyjechała Mysia z Cypru..

 • 0

  Ja mam Maine Coona mieszanego z kotem norweskim . Garfild . ♥

 • 0

  ja mam psa, kota maine coona, chomika ikrólika koty milusie królik nie dzikji chomik dżungarski pies kochany Bruno rasy hawańczyk

Pokaż więcej