Teacup Persian

Teacup Persian
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)

Pochodzenie

Choć filiżankowe Persy stanowią jedynie podgatunek rasy, to nie sposób nie podkreślić ich małego istnienia. Karłowaty Pers przyszedł na świat w 1995 roku w USA w rodzinie kotów perskich należących do hodowczyni Bonnie Arnold. Eksperyment hodowlany jaki podjęła nad nim amerykanka miał na celu wyeksponować cechę maleńkości tego Persa. W ten sposób koty stają się odpowiedzią na naszą wielką potrzebę baśniowości, bo zachwyt nad pięknymi i niewinnymi kociętami zostaje nam przez cały okres życia tego kota.

Twórczyni podrasy prowadziła dobór hodowlany, który miał na celu zmniejszenie rozmiarów kotów perskich w swojej hodowli. Na ojców i matki wybierała tylko jak najmniejsze koty z miotu, po to by doprowadzić do powstania coraz to mniejszych kociąt. W efekcie uzyskała koty trzech odmian maleńkości: małe, mniejsze i najmniejsze, którym przyporządkowano nazwy: mini, pixie oraz właśnie teacup. Teacup persian oznacza kota filiżankowego, a więc takiego, którego rozmiar pozwala mu wejść do filiżanki. Kotki z tej odmiany osiągają wagę od 0,9-1,8 kg, natomiast kocury od 1,4 – 2,7.

Teacup to zatem najmniejsze koty na świecie urodzone na bazie „karłowatych” genów. Jednak maleńkość tych kotów może być dla nich niebezpieczna, dlatego mimo wielkiej osobliwości nie są jeszcze uznane za odrębną rasę. Koty te nie mogą ważyć mniej niż 0,9 kg, ponieważ kociątka takie mogą posiadać bardzo słabe kości, a także być niezdolne do ogrzewania ze względu na małą masę ciała. Filiżankowe koty mogą być trudne w utrzymaniu przy życiu, które domaga się dojrzałości osobniczej. Zatrzymanie w tym procesie skazuje te kotki na słabą zdolność do przetrwania. W związku z tym mimo piękna tych kotów i chęci włożenia sobie takiego do kieszonki należy pamiętać o ich kruchym istnieniu i powodach, dla których w tej kruchości się je utrzymuje.

Komentarze

 • 0

  Chcę kupić kotka proszę o namiary?

 • 0

  Jestem chętna proszę o kontakt osoby posiadające takowe kotki

 • 0

  Przeszukalam caly internet , nie znalazlam ich na sprzedarz

 • 0

  Gdzie mogę kupić takie maleństwo w Polsce?

 • 0

  Szukam takiego czy są w Polsce dostępne?

 • 0

  kto ma takie kotki potrzebuję na grudzień