Kot amerykański ryś - American lynx cat

Kot amerykański ryś - American lynx cat
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 1)

Pochodzenie

Amerykański Ryś to kolejny przedstawiciel kota, którego stworzono na wzór i podobieństwo jego dziko żyjących przodków. Rasa powstała niedawno w Stanach Zjednoczonych, a jej kojarzenie było długotrwałym procesem mającym na celu uzyskanie idealnego wyglądu. Najprawdopodobniej amerykańskie Rysie zrodziły się z połączenia kota norweskiego leśnego, Maine Coon oraz Japońskiego Bobtaila, po którym Ryś oddziedziczył krótki ogon. Nie jest to więc hybryda międzygatunkowa, która łączyłaby koty z ich dziko żyjącymi krewniakami. A jednak wygląd amerykańskiego Rysia jest idealną miniaturą Rysia prawdziwego i dlatego miłośnicy egzotyki otrzymają w nim zadość dzikich walorów. Amerykański Ryś jest dużym i silnym kotem, większym od kotów domowych. Ma on jednak bardzo łagodne usposobienie, który czyni go dobrym towarzyszem ludzkiego życia.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Rasa wyglądem przypomina europejskiego lub północnoamerykańskiego rysia. Kot ten posiada pędzelki na uszach oraz kikutowaty ogon, a co ważniejsze charakterystyczne dla rysia lub lamparta umaszczenie.

Głowa

Średniej wielkości albo duża, w kształcie wyraźnie klinowata. Szeroki, prawie kwadratowy pyszczek i wysoko umieszczone wydatne policzki; silny podbródek.

Uszy

Duże i u nasady szerokie, powinny też być szeroko rozstawione, pędzelki na uszach wpływają na wystawową jakość kota. Na tylnej stronie małżowiny usznej posiadają „odcisk kciuka”.

Nos

Średniej długości oraz szeroki, zagłębienia przy poduszeczkach z wąsami.

Tułów

Kończyny długie i muskularne, z tym że tak jak u japońskich bobtailów, tylnie są dłuższe od przednich.

Ogon

Czarny, nie powinien sięgać poniżej stawów kolanowych i musi być niewrażliwy na ból.

Szata

Dozwolone są dwa wzorce rysunku futra: lamparci oraz tawny, we wszystkich odmianach tabby aż do srebrzystej. Oba wzory kojarzą się z orientalnymi kotami krótkowłosymi. Lamparci odpowiada cętkowaniu tabby, a tawny ma klasyczne oznaki tabby z prążkami na włosach. Wszystkie te oznaki muszą wyraźnie zaznaczać się na jaśniejszym podszyciu, tak samo jak intensywniejsze i nieregularne Sętki rysia ze wzorem lamparcim.

Charakter i temperament

Amerykański ryś choć wyglądem ma przypominać jak największego drapieżnika, to z natury jest to kot całkiem łagodny. Wprawdzie rozmiarem i charakterem różni się od kotów domowych, a jednak można powiedzieć, że jest to łagodny olbrzym. Rysie doskonale polują, ale też równie dobrze wyczuwają granice i w domu zachowują się z wdziękiem i wielką subtelnością. Jakby zdając sobie sprawę ze swoich rozmiarów i wagi nie biegają dziko po pokoju i nie skaczą na szafy, choć bywa niekiedy, że zdarzają się wyjątki. Koty, o których mowa są również bardzo oddane, łaknące w sposób niezwykły kontaktu z człowiekiem i troszczące się niego. A jednak należy mieć na uwadze, że jest to kot duży i mimo braku złych intencji ma on duże pazury, które mogą sprawić przypadkowo udrapniętemu dziecku dużo smutku. Należy więc w sposób świadomy decydować się na to zwierzę, kiedy ma ono być towarzyszem również dziecięcych zabaw.

Pielęgnacja

Rysie nie mają specjalnych wymagań co do jedzenia, jednak na pewno należy pamiętać, aby kocie posiłki były w tym przypadku wysokoenergetyczne. Ważne jest, aby zapewnić kotu dużo przestrzeni do realizacji jego witalnych potrzeb. Dlatego zapraszając Rysia do swojego domostwa lepiej mieć królestwa ogrodu lub jakieś pola, na których kot ten będzie mógł w pełni się realizować. Amerykańskie Rysie są bardzo rzadką rasą, sporadycznie występującą w USA oraz Kanadzie, w Polsce jeszcze nie występującą.

Komentarze

  • 0

    a gdzie kupie prawdziwego Rysia? takiego naturalnych rozmiarów. Wracam do Polski i chce oddac serce Rysiowi lol :D uwielbiam duze zwierzaki. od psow dużych molosow po dzikie koty. zaczelam od kotów cos czuje, ze skonczy sie na psie ...zaznacze ze chce stworzyc jemu natralne warunki tak jak to tylko mozliwe... bede wdzeczna za namiar ;)