Kot tonkijski

Kot tonkijski
Oceń
(Ocena: 5, Głosów: 3)

Pochodzenie

Niezależnie od siebie, na początku lat 60, dwóch hodowców z Kanady i Stanów Zjednoczonych, dokonało eksperymentalnych krzyżówek kotów syjamskich i burskich ( burmańskich ).
W wyniku tego eksperymentu powstał bardzo interesujący kot, który posiadał najlepsze cech swoich rodziców, a co najważniejsze, unikalne i zadziwiające kolor oczu – akwamaryny czyli rozjaśnionego turkusu. Obaj hodowcy, nie mając o sobie pojęcia nazwali swoją rasę „ złotym syjamem” ze względu na jej pierwotne złotobrązowo-sepiowe umaszczenie.
Od 1965 roku „złote Syjamy zaczęły pojawiać się na wystawach w Kanadzie, gdzie nadano im nazwę kotów tonkijskich, a od roku 1972 także w Ameryce, ale pod nazwą kotów tonkińskich.
Z uznaniem rasy nie było łatwo. Do dziś nie zrobiło tego europejskie FIFE – jedno z największych kocich stowarzyszeń, a to dlatego, że pomimo wieloletniego już prowadzenia hodowli kotów tonkijskich w czystych liniach, czasem jeszcze zdarzają się w ich miotach koty o fenotypie burmy czy syjama.
Fakt ten jest sprzeczny z obowiązującymi w FIFE przepisami, według których podstawowym kryterium rasy jest jej jednoznaczna jednorodność geno- i fenotypowa .Pomimo, że tonkom zdarza się nie spełniać tych warunków, zaakceptowane zostały przez większość związków felinologicznych np. światowe WCF, amerykańskie CFA i TICA, angielskie GCCG czy australijskie ACF. Jest jednak nadzieja, że wkrótce również i FIFE zaakceptuje i doceni te urokliwe koty.

Polskie tonki
W Polsce pierwszym kotem tonkijskim był kocur Hades Ton Carry*pl, który został wyhodowany przez pana Tomasza Kordalskiego ( Ton Carry*pl ).
Kocur ten powstał ze skrzyżowania kotki syjamskiej z oznaczeniami seal o imieniu Sonia i rudego kocura burmańskiego CH Harry`ego Fox CS importowanego z Czech. W 2000 roku poszerzyła skąpą pulę genetyczną polskich tonek pani Anita Markowska ( hodowla Tin-Ton*pl ) sprowadzając ze Stanów Zjednoczonych kocura o imieniu Gulfcats Sand Dollar w kolorze solid platynowy. W chwili obecnej nadal pula genetyczna tonek w Polsce jest skąpa, a hodowli niewiele.

Wzorzec rasy

Wrażenia ogólne

Koty tonkijskie występują w dwóch typach: amerykańskim, który jest bardziej krępy i „ okrąglutki” oraz angielskim, który jest bardziej zbliżony do syjama czyli jest smuklejszy i szczuplejszy. Są to niezbyt duże koty o wadze od 2,5 do 5 kilogramów, ciało ich jest o harmonijnych proporcjach.

Głowa

Głowa w kształcie łagodnego klina, lekko wydłużona, z kwadratowym pyszczkiem i wydatnymi kośćmi policzkowymi. Poduszeczki z wąsami są umiarkowanie wykształcone. Podbródek mocno zarysowany. Nos dość długi i szeroki z łagodnym przejściem do nasady.

Uszy

Duże, szeroko rozstawione, zaokrąglone na końcach.

Oczy

Lekko skośne w kształcie migdałów, przy dolnej powiece nieco zaokrąglone.

Tułów

Średnich rozmiarów; pomiędzy krępym a orientalnym, silnie umięśniony, giętki i mocny.

Kończyny

Nogi szczupłe – tylne nieco dłuższe niż przednie, małe, owalne stopy.

Ogon

Dość długi, zwężający się ku końcowi, lekko wygięty.

Szata

Ubarwienie: Typy: • Typ burski ( burmański ), tzw. solid – inaczej nazywany sobolowym, mniejsze wybarwienie, mniejszy kontrast znaczeń • Typ syjamski, tzw. point – słabsze wybarwienie, większy kontrast znaczeń • Typ tonkijski, tzw. norka – wybarwienie i kontrast pomiędzy solid a point Kolory: • Naturalna – ciepłobrązowa z czarnobrązowymi znaczeniami • Czekoladowa ( szampańska ) – w kolorze kawy z dużą ilością mleka, z czekoladowobrązowymi znaczeniami • Niebieska – niebieskoszara ze stalowoniebieskimi znaczeniami • Miodowa ( ruda ) – ciemnokremowa z pomarańczowymi znaczeniami • Platynowa ( liliowa ) – srebrzystoszara z jasnoszarymi znaczeniami • Dodatkowo spotyka się ubarwienie pręgowane, szylkretowe, w wymienionych podstawowych kolorach. Futerko kociąt jest jaśniejsze niż u dorosłych kotów, a ostatecznie wybarwia się w ciągu dwóch lat.

Charakter i temperament

Koty tonkijskie to koty o ogromnym temperamencie, czułe, przyjazne i bardzo przywiązane do człowieka, nie mogące żyć bez jego miłości, akceptacji i uwagi. Dlatego też nazywane są kotami o psim charakterze. Na dźwięk dzwonka pierwsze biegną, aby sprawdzić kto przyszedł, chcą się przywitać z naszymi gośćmi. Reagują na swoje imię i można nauczyć je wielu sztuczek np. aportowania małych przedmiotów oraz chodzenia na smyczy. Człowiek to całe życie tonki. Są ufne i otwarte, ciekawskie, wesołe, inteligentne, kochające zabawy, lubią chodzić po wysokościach, ale nigdy niczego nie strącą. Nie mają niszczycielskich zapędów i nie dewastują mieszkania. Uwielbiają pieszczoty i nigdy nie mają ich dość, to koty których nie można zagłaskać na śmierć. Nie jest zaborczy, jednakową miłością obdarza wszystkich członków rodziny, nawet tych najmniejszych . Są cierpliwe i pozwalają nawet na pieszczenie tak intymnej części swojego ciała jak brzuszek ( jest to bardziej typowe dla psa niż kota).Tonki to absolutni pacyfiści, nie drapią, nie syczą ani w żaden inny sposób nie wykazują agresji. To wyjątkowe czyściochy, nigdy nie zdarza im się załatwiać poza kuwetą. Ich niewielkie rozmiary czynią je kotami idealnymi do mieszkań nawet gdy jesteśmy posiadaczami dwóch tonek. Dwa są lepsze od jednego, bo koty te nie lubią być długo same, gdy ich człowiek pracuje, strasznie tęsknią i nie znoszą samotności.

Pielęgnacja

Pielęgnacja tych kotów ogranicza się do częstego głaskania jego jedwabistej sierści, a raz na jakiś czas wystarczy przeczesać je szczotką i wygładzić włos irchą lub jedwabną ściereczką.

Hodowla

Informacjami o kotach tonkijskich podzieliła się z nami Pani Agnieszka Poniecka, prowadząca hodowlę SATYSFAKCJA*PL. Strona www: www.tonkijskie_koty.republika.pl

Wystawy

Kotka Gardenia Tin-Ton*Pl z hodowli SATYSFAKCJA*PL na Międzynarodowej Wystawie Kotów Rasowych 19 kwietnia w Warszawie została ogłoszona najlepszym kotem kategorii IV oraz zdobyła Best of Best III. Gratulujemy!

Komentarze

  • 0

    Mój Tonk ma 9 m-cy. Ma też kumpla do zabaw w swoim wieku oraz inne koty i psy. Nie wszystko zgadza się z opisem rasy. Co prawda bawi się ze wszystkimi domownikami, ale obrał sobie tylko jednego, za którym chodzi krok w krok. Jest bardzo ciekawski, pomaga we wszystkim, od sprzątania łazienki po obieranie ziemniaków. Jest pomysłowy i uparty - jego głównym celem jest wyprawa na dwór - i niestrudzenie dąży do celu, czasem mu się udaje i wówczas latamy po ogrodzie łapiąc kota. Śpi pod kołdrą, biega po ścianach, robi bałagan. Mruczy, ale miauczy rzadko - tylko jak czegoś bardzo chce (nie konwersuje). Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, ale jest przyjazny, miziaty, wszędzie włazi, wszystko musi zobaczyć. Nazywamy go diabełkiem tasmańskim, taki z niego wulkan energii. Gdyby nie miał kociego towarzystwa do zabaw, pewnie nie był by szczęśliwy.

  • 0

    Ja kupiłam kotkę rok temu z mało znanej hodowli Urok Życia bardzo grzeczna i milusia koteczka. Choć prowadzą hodowlę na mazurach to dowożą do Warszawy Wiem, że mają teraz kocięta jakby ktoś chciał udomowione kotki. Polecam Ania z Warszawy

  • 0

    Witam Mam toknka od 2 miesięcy. Tak kochanego kotka jeszcze nie miałem ( a miałem kilka kotów). Fakt kotek ten jest bardzo ciekawy i najchętniej wykonywał by wszystko z domownikami, musi koniecznie spróbować co domownicy jedzą chociaż op małym okruszku wędliny i kropelkę zupy. Wchodzi wszędzie zwłaszcza na blaty (musi widzieć co się robi). Próbuje go tego oduczyć lecz długa droga przede mną. Kotka trzeba bronić przed dziećmi ponieważ on czeka aż dziecko skończy zabawę. Jak się bawi zabawką to są i zęby i pazury ale kiedy pojawia się dłoń noga to momentalnie pazurki chowa. Śpi w łóżku pod kołdrą i trzeba uważać aby się na kotku nie położyć ponieważ on się nie ruszy - skoro pan się na nim położył to znaczy że tak ma być a kotek co najwyżej zaczyna mruczeć. Co do wpisu z 2013r to uważam że kotek albo został kupiony z pseudochodowli i nikt się nim do tej pory nie zajmował i nie nauczył miłości albo doznał wielkiej krzywdy od człowieka. Co di sierści jest krótka i aksamitna prawie ie widoczna nawet jak wyjdzie kilka włosków. Osobiście polecam. Uwaga kotek bardzo przywiązany do domowników i będzie nieszczęśliwy kiedy będzie sam po 10 godz,

  • 0

    Tylko ja mam inne doświadczenie... Mamy kocura (teraz ma 8 mc). Mamy go od listopada a jeszcze nie dał się pogłaskać i przy bliższych kontaktach syczy. Mamy też kotkę dorosłą. W porównaniu do swojego współtowarzysza przeurocza tylko się go strasznie boi i dlatego chowa się po kontach. Macie jakieś patenty jak udomowić nerwowego kota????

  • 0

    Tonki świetnie się socjalizują. Idealnie nadają się do felinoterapii. Swoje kotki wychowuję zgodnie z zasadami podanymi przez DELTĘ. Zapraszam osoby zainteresowane TONKAMI na swoja stronę: www.slonko.edu.pl. Mam małe kociaki, które przez Bozym Narodzeniem bedą gotowe do zmiany domu.

  • 0

    Zacznę od najstarszej to syjamka,potem parę lat później przybyła tonkijka,od niedawna przez przypadek trafiła persica.Kocham je wszystkie,ale...tonkijka jest pod każdym względem najlepsza naj kocha,zagląda w oczy,przegląda łapą siatkę z zakupami,ciągle coś mi opowiada,przychodzi na zawołanie,sama wchodzi na kolana( co u kotów nie osiąga się łatwo),ma różne pomysły i realizuje,sama lubi się przykrywać~tak pociesznie naciąga łapą swój kocyk,potrafi też się sama bawić,jest całuśna, mądra.

  • 0

    od 13 lat mieszka ze mną córka kocura Hadesa Ton Carry*pl. Zakupiona u Pana Tomasza Kordalskiego Dee Dee jest wspaniałym kotem, głaskania i towarzystwa nigdy dość.

  • 0

    od 13 lat mieszka ze mną córka kocura Hadesa Ton Carry*pl. Zakupiona u Pana Tomasza Kordalskiego Dee Dee jest wspaniałym kotem, głaskania i towarzystwa nigdy dość.

  • 0

    Mam kota tonkijskiego. Uwielbiam go,sciskam i caluje codziennie. To wspaniala rasa.Nie znosza byc same.Tesknia to prawda. przyjaciel dla swojego pana. Mam go juz 10 lat i polecam! E.

  • 0

    Uwielbiam, kocham i ubóstwiam Tonki!!! :) Moja Nelusia jest cudowną koteczką! Gorąco polecam tą rasę!!! I hodowlę SATYSFAKCJA*PL, z której mam swoją koteczkę!!!

Pokaż więcej